Gazeteci Yılmaz’ın Gazeteci Baransu hakkında söylediklerine meslektaşlarından sert tepki geldi

T24 Köşe yazarlarından Mehmet Y Yılmaz'ın Gazeteci Mehmet Baransu hakkında söylediklerine meslektaşlarından büyük bir tepki geldi.

Gazeteci Bülent Keneş, Yılmaz'ın sözlerine sert tepki göstererek, "Ahmet Altan’ın gazeteciliğinin, adamlığının lavaboya sümkürdüğü sümük olamayacak soytarı" dedi.

Hürriyet Gazetesi'nin eski yazarından ve son dönemde T24'te köşe yazmaya başlayan Mehmet Y Yılmaz katıldığı bir televizyon yayınında Taraf Gazetesi'nin yaptığı haberciliğe ve Gazeteci Mehmet Baransu'nun Gazeteciliğini eleştirdi. Yılmaz'ın eleştirileri meslektaşları tarafından daha sert bir şekilde eleştirildi.


Gazeteci Mehmet Y Yılmaz katıldığı televizyon programında şunları dile getirdi; Taraf berbat bir gazetecilik örneğiydi. Taraf için gazeteciliğin kötü yapıldığı bir örnek bile diyemeyiz. Gazetecilik yoktu. Kasıt vardı, Vardı diye düşünüyorum. Bir muhabir o güne kadar adını hiç bilmediğimiz bir muhabir. Hiç kimsenin ulaşmayı dahi hayal edemeyeceği belgeyle odana geliyor. Sen de genel yayın müdürüsün. Önce dersin 'Mehmet aferin tebrik ederim, iyi bulmuşsun da nereden buldun bunun sahibi kim.' Biz yöneticiler olarak muhabirlerimize hep sorduk. Muhabir de genellikle önce kaynağını korumak için der ki 'Abi kaynağı şimdi sana söyleyeyim, söylemeyeyim falan.' Dersin ki oğlum ya söyle ya da bunu çöpe atarım bu haberi. O zaman muhabir de söyler ben bu haberi şundan aldım. Çünkü önce bunun sorgulanması gerekirdi yönetici olarak. Bu bir bavul belge sana nasıl geldi, nereden geldi. Çünkü bu söz konusu belgeler ordunun gizli belgeleriydi. Üzerlerinde gizli damgaları vardı. Ve o muhabir bu tür bir şeye ulaşabilecek mesleki bir geçmişi yok. Şimdi hapiste ama öyle bir meslek geçmişi yok. Daha önce böyle bir haber bulmuş da sana getirmiş değil. Bunlar gazeteci değil, bunlar görevlendirilmiş o çetenin elemanları."

"BARANSU'NUN HABERİ DÜNYA MEDYASINDA DERLENEN 47 HABER ARASINA GİRDİ"

Yılmaz'ın Gazeteci Mehmet Baransu hakkında söylediklerine büyük tepki gösteren Gazeteci Bülent Korucu, Baransu'nun 2009 yılında Sedat Simavi Yılın gazetecilik ödülünü aldığını hatırlattı. Korucu, Baransu'nun "O Dört Er Böyle Öldü: Pimini Çekip Bombayı Verdi" haberi Columbia Üniversitesi Medya ve İletişim Program Direktörü Prof. Dr. Anya Schiffrin tarafından dünya medyasından derlenen 47 haber arasına da girdiğini belirterek ne kadar başarılı bir gazeteci olduğunu anımsattı.

Gazeteci Bülent Keneş de Yılmaz'ı çok sert ifadelerle eleştirdi. Gazeteci Keneş, Yılmaz'a yönelik, "Gazetecilikleri, adamlıkları Ahmet Altan’ın gazeteciliğinin, adamlığının lavaboya sümkürdüğü sümük olamayacak soytarı, “yaptıkları gazetecilik değildi” diyor. Mesleğe 90’ların ilk yarısında başlayan Baransu’nun ise meğer gazetecilik geçmişi yokmuş(!) Abv!" ifadelerini kullandı.

  Balyoz darbesini deşifre ettiği için tutuklanan gazeteci Mehmet Baransu ve Taraf Gazetesi'nin eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Şevki Çoban hakkında, "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme", "Devletin güvenliği ve siyasal yararlarına ilişkin belgeleri açıklama" ve "MİT'in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgiyi basın yoluyla ifşa etme" suçlarından 52 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan dava açılmıştı.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ