Gazeteci Mehmet Baransu'ya özgürlük için sosyal medyada başlatılan kampanyaya destek mesajı yağdı

6 yıldır cezaevinde tutulan gazeteci Mehmet Baransu'nun özgürlüğüne tekrar kavuşması için Twitter'da başlatılan "Mehmet Baransuya Özgürlük #FreeMehmetBaransu" etiketine binlerce kişi destek verdi.

Cezaevindeki gazetecilerin sesinin duyurulması için faaliyet gösteren Jailed Journos Platformu, yaptığı haberler nedeniyle 6 yıldır cezaevinde olan gazeteci Mehmet Baransu için sosyal medya üzerinden kampanya düzenledi.

“MehmetBaransuya Özgürlük #FreeMehmetBaransu” etiketiyle yapılan paylaşımlara, 137 bin 165 mesaj atıldı.


KANADA PEN’DEN DESTEK MESAJI

Kanada PEN, “Mehmet Baransu 2015’ten beri cezaevinde. Hapsedilmesi konusunda farkındalık yaratmak ve Türkiye’de gazeteci olarak yaptığı çalışmalar nedeniyle.#FreeMehmetBaransu “ mesajıyla kampanyaya desyek verdi.

COSTANTİNİ'den ÖZEL ÇİZİM

Ünlü İtalyan çizer Gianluca Costantini de gazeteci Mehmet Baransu için özel bir çizim yaptı. Costantini çizimi paylaştığı mesajda “MehmetBaransuya Özgürlük #FreeMehmetBaransu” etiketini kullandı.

CEZAEVİNDEN İLK FOTOĞRAF

Mehmet Baransu’nun kişisel twitter hesabından (@mehmetbaransu) ilk kez cezaevinden fotoğraf paylaşıldı.

6 YILDIR CEZAEVİNDE

Gazeteci Mehmet Baransu, Mart 2015’de gözaltına alındı ve tutuklandı. 6 yıldır Silivri Cezaevi’nde tutuluyor.

Baransu, 28 Kasım 2013 tarihli Taraf Gazetesi’nde “Gülen’i Bitirme Kararı 2004’te MGK’da Alındı” haberi nedeniyle 17 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mersin Limanı'nda binlerce ton GDO’lu ürünün, GDO’suz numuneler üzerinde yaptırılan sahte analizlerle piyasaya sürüldüğünü ortaya çıkaran Baransu'ya bu haber nedeniyle de 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 

Mahmet Baransu ayrıca 'Balyoz' ve 'Futbolda Şike' davalarında yargılanıyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ