Gazeteci kıyımından sonra alınan Total, OYAK’a satıldı

OYAK, TOTAL Oil Türkiye ve M Oil’i Demirören Holding’den devralmak üzere Rekabet Kurulu’na başvurdu. OYAK, Milangaz’ı satın almak için Demirören Holding ile görüşmelere devam ediyor.


Türkiye’nin en büyük mesleki emeklilik fonu OYAK, faaliyette olduğu sektörlerle entegre büyüyebilecek alanlarda konumlanma politikası doğrultusunda, Güzel Enerji (TOTAL Oil Türkiye) ve M Oil’i Demirören Holding’den devralmak üzere Rekabet Kurulu’na başvuru yaptı.Demirören'in Total'i satın aldığı, kendi gazetesi Milliyet'ten bu fotoğrafla duyurulmuştu.

OYAK’tan yapılan açıklama şöyle:

“Mevcut faaliyet alanları dışında yeni fırsatları titizlikle değerlendiren ve yatırım yaptığı sektörlerde hızla ilerleyen OYAK, Güzel Enerji (TOTAL Oil Türkiye) ve M Oil’i Demirören Holding’den devralmak üzere Rekabet Kurulu’na başvuru yapmıştır. Türkiye’nin en büyük mesleki emeklilik fonu OYAK, faaliyette olduğu sektörlerle entegre büyüyebilecek alanlarda konumlanma politikası doğrultusunda, Güzel Enerji ve M Oil’in ticari karlılığını, rekabetçi gücünü ve yarattığı katma değeri daha da artıracak olup; sürdürülebilir büyüme adımları atmaya devam etmektedir.

Enerji sektöründeki dönüşümü ve potansiyeli öngören OYAK; tüpgaz, otogaz, dökmegaz pazarının öncü şirketi Milangaz’ı satın almak amacıyla Demirören Holding ile görüşmelere devam etmektedir. OYAK, 30’un üzerinde ana sektörü doğrudan etkileyen ve yaklaşık 150 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayan akaryakıt ve otogaz sektörünün büyük oyuncularından biri olmayı hedeflemektedir. Üyelerine ayrıcalıklı ve avantajı hizmet sunma vizyonuyla hareket eden OYAK, üyelerinin birikimlerini verimli yatırımlarla değerlendirmeye, ülkemizin büyüme ve istihdam yaratma hedeflerine ortak olmaya devam edecektir.”

DEMİRÖREN, GAZETECİLERİ ÇIKARDIKTAN SONRA TOTAL’İ ALMIŞTI

Demirören, 2015 yılında Milliyet’te ‘ekonomik sıkıntı’ iddiasıyla gazetecileri attıktan dört gün sonra 1,1 milyara Total’i almıştı.

Erdoğan Demirören, sahibi olduğu Milliyet gazetesinde çok sayıda gazeteci 205 yılının Ağustos ve Eylül ayında işten çıkarılmıştı. Tepkiler üzerine gazete yönetimi gazetecilerin çıkarılmasına “ekonomik sıkıntıları” gerekçe göstermişti. Ancak, bu açıklamadan tam dört gün sonra Demirören, Fransız enerji devi Total’in Türkiye’deki akaryakıt istasyonları diğer varlıklarını yaklaşık 1,1 milyar liraya satın aldığını açıkladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ