Fitch'ten beş belediyeye iyi, bankalara kötü haber

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, beş yerel ve bölgesel yönetimin kredi notu görünümünü ‘negatif‘ten ‘durağan’a çevirdi.


Kredi not görünümü değişen yerel yönetimler İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak açıklandı.

Diken'in aktardığına göre Fitch, kredi not görünümünü değiştirdiği belediyelerin orta vadede güçlü kalacaklarını ve zayıf risk profili değerlendirmelerinin, güçlü sürdürülebilir borç değerlendirmeleri ile dengeleneceğini söyledi.


Fitch’in değerlendirmesine göre, İstanbul’un bağımsız kredi profili ‘BBB-‘, İzmir’in ‘BBB‘, Bursa’nın ‘BB‘, Antalya’nın ‘BB‘ ve Manisa’nın da ‘BB+‘.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak teyit ederek görünümünü “negatif”ten “durağan”a revize etmişti. Fitch, böylece yedi yıl sonra Türkiye ekonomisi hakkında not görünümüne yansıyan olumlu bir değerlendirme yapmıştı. 

Belediyelerin kredi notunu yükselten Fitch Ratings, bankalar için uyarı notu yayımladı.

Fitch, gelişmekte olan piyasa bankaları için 2019 yılında ılımlı şekilde negatif olan risk dengesinin ticarette korumacılığa ve büyümeye ilişkin endişeler dikkate alındığında 2020 yılında da devam etmesinin muhtemel olduğunu belirtirken, Türk bankalarında kredi kalitesinin baskı altında olmaya devam ettiğine işaret etti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ