First Lady Trump’tan Texas’ta okul müdürlüğü yapan Zekeriya Yüksel’e teşekkür mektubu

ABD Başkanı Donald Trump’ın eşi Melania Trump, Texas’da devlet okulunda müdürlük yapan ve karakter eğitimi konusunda çalışmalar yürüten Zekeriya Yüksel’e teşekkür mektubu gönderdi.

 
First Lady, Yüksel’e gönderdiği mektupta özellikle okullarda çok yaygın olan ‘Zorbalık-kabadayılık (Bullying)’ alanlarında yaptığı çalışmalar nedeniyle teşekkür etti.

Melania Trump, mektubunda “Okullardaki zorbalık, kabadayılık ve her türlü taciz olayını bitirmeye yönelik yolladığınız destek mektubunuz için çok teşekkür ederim. Ulusumuz çocuklarının sağlıklı gelişimi ve emniyet içerisinde olmalarını öngören ve destekleyen bir azmi ve heyecanı beraber paylaştığımız için çok minnettarım.” dedi.


Mektupta ülke genelinde başlattığı ‘Be Best (En iyisi ol)’ projesi hakkında bilgi veren Melania Trump “Bir anne ve Başkan eşi olarak, ülkemdeki her bir çocuğun güvenilir bir ortamda büyümek, öğrenmek ve hata yapmak şansı olduğunu bilmesini isterim. Yetişkinler olarak, bizler çocuklarımıza, okullarına ve toplumlarına olumlu katkıda bulunabilmeleri için gerek duydukları araç ve gereçleri, temin etmek ve sunmak mecburiyetindeyiz.” ifadelerini kullandı.“Ülkenin her bir köşesindeki çocuklarımız adına bu hedeflerimi gerçekleştirmek için gayretlerimi sürdürme niyetindeyim.” bilgisini veren First Lady, mektubunda şu ifadelerle sonlandırdı: “Ve sizinde ulusumuz çocuklarına olumlu örnek olarak hedeflerimi gerçekleştirme adına bana yardımcı olacağınızı ümid ediyorum. Bana yazmaya vakit ayırdığınız için size tekrar teşekkür ederim.”

Texas’ın Sugar Land bölgesinde uzun yıllardır eğitim-öğretim çalışmalarında bulunan Yüksel, bir süredir öğrencilerin karakter eğitimine yönelik özel projeler üzerinde çalışıyordu. Türk asıllı müdür okulda yaptığı karakter eğitimi ile ilgili yerel ve federal yöneticileri her defasında bilgilendirdi.Texas’ta başlattığı karakter eğitimi ile Beyaz Saray’ın dikkatini çeken tecrübeli eğitimciü şöyle konuştu: “Texas’taki Milli Eğitim Bakanının yanı sıra ABD Milli Eğitim Bakanı Betsy Devos ve yardımcısı ile ofislerinde 1 saate yakın görüşme yaptı. Kendilerine Texas Karakter Günü faaliyetleri ile ilgili bilgi aktarımı yaptım. Texas Karakter Günü Komisyon üyesi olarak Karakter Eğitimine yaptığımız katkı ve Ulusal Karakter Sertifikamızdan ötürü Texas’ın iki federal Senatöründen, birçok Milletvekili, eyalet senatörü ve değişik kurumlardan destek mektuplarıda aldık.”

En önemli hedeflerinin  ‘Zorbalık-kabadayılık ve her türlü tacizi önlemek’ olduğunu belirten Yüksel, yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “Her okulumuzun kendi ihtiyaçlarına göre seçtiği karakter değerleri var. Mesela saygı, dürüstlük, sorumluluk, mesuliyet duygusu, önemsemek, empati gibi. Bu değerleri öğrencilerin günlük hayatlarında pratik etmeleri için yaş gruplarına göre etkinlik fırsatları oluşturuyoruz. Mesela, huzur evi ziyaretleri, fakirler için yemek toplama, doğum günü kutlamaları, uyuşmazlık çözüm strateji toplantıları gibi. Bu aktivitelerin önünde ve arkasında öğrencilere İç Yansıma seansları yaptırıyoruz. Öğrenciden bu seanslarda yapılacak olan aktivitenin okulun seçtiği karakter değerleri ile olan ilgisini tespit etmesini istiyoruz. Bu şekilde öğrencinin bu değerleri içselleştirmesi hedefleniyor.”

Bu sahada başarılı olduklarına vurgu yapan Yüksel, ailelerin öğrencinin karakter eğitiminde çok önemli katkıları olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle aile ziyaretlerini gelen taleplerine üzerine gerçekleştirdiklerini belirten Zekeriya Yüksel “Veli Akademileri konsepti içerisinde de velilere değişik eğitim seminerleri veriyoruz. Okulun içinde bulunduğu semtteki önemli ve rol model olabilecek kişileride okula konuşmacı olarak çağırıyoruz. Öğrencilerin disiplin problemlerinin çözümünde de bu değerleri kullanıyoruz. Öğrenciyi cezalandırmadan önce hatası ile yüzleşmesine fırsat veriyoruz. Bu arada öğrenciden okulun karakter değerleri ile hatası arasında bağlantı kurmasını bekliyoruz.” dedi.

Yüksel, yapılan bu tarz faaliyetlerin öğrencilerin eyalet genelinde yapılan sınavlardaki başarısını da olumlu yönde etkilediğini kaydetti.

First Lady’e teşekkür eden okul müdürü Yüksel “Melania Trump’a nezaketinden ötürü bizi ve faaliyetlerimizi takdir etmek için şahsıma göndermiş olduğu mektuptan ötürü teşekkür ederim. Bu iltifatı bütün çalışanlarımız adına kabul ediyorum. Neticede bu bir takım çalışması. Bütün çalışanlarımıza da bu neticeleri almamız adına göstermiş oldukları gayretlerinden ötürü ayrıca teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ