Fırat’ın kıyısında iki çocuk fakirlikten öldü

Türkiye koronovirüsle uğraşırken, devlet halktan bağış toplarken 4 Nisan gecesi Diyarbakır’da 14 yaşındaki Güneş ve 15 yaşındaki Dindar, yokluktan öldü.


16 yıllık evli olan Hamdullah ve Arzu Demiroğlu çifti, babalarından kalan kerpiç evde çocuklarıyla birlikte yaşıyor. 8 çocuğuna bakabilmek için İstanbul’da yolcu minibüsü şoförlüğü yapan baba Hamdullah Demiroğlu, arta kalan zamanlarında başka işlerde çalışarak geçimini sağlıyor. Bir süre sonra memleketi Diyarbakır’a dönmek zorunda kalan Demiroğlu, yaşadığı ekonomik sıkıntılardan kaynaklı akrabalarına ait tarlalarda tarım işçisi olarak çalışıyor.

ÇOCUKLAR DA TARIM İŞÇİSİ


MA’dan Arjin Dilek Önder’in haberine göre: 8’inci sınıfı bitirdikten sonra eğitime ara vererek babaları gibi tarım işçisi olan Güneş ve Dindar kardeşler de pamuk tarlasında çalışarak aile ekonomisine katkı sağlıyorlardı. Günlük yevmiye karşılığında çalışan Güneş ve Dindar, Demiroğlu çiftinin en büyük çocukları olması bakımından evin yükünü omuzlamışlardı.NAYLONLA KORUNMAYA ÇALIŞTILAR

Demiroğlu ailesinin yaşadığı kerpiç evin damı, son günlerde etkili olan sağanak yağmurdan kaynaklı damlamaya başladı. Babadan kalma kerpiç evini tadilat edecek parası olmayan baba Demiroğlu, damlamaların önün geçmek için damın tamamına naylondan çadır seriyor.

İKİ KARDEŞ YAN YANA GÖMÜLDÜ AİLE EVSİZ

Aşırı su sonucu aşınan kerpiç ev 4 Nisan gecesi çöktü. Akşam tüm ailenin uyuduğu bir saatte 2 oda bir salon olan evin, 7 çocuğun bir arada uyuduğu bölümünde çökme meydana geldi. Evin diğer odasında uyuyan anne-baba ve 1 yaşındaki çocukları hafif yaralı kurtulurken, 7 çocuk vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandı.

GERİYE NAYLON DAMLI EVİN FOTOĞRAFI KALDI

Yıkılan evin enkazından çıkarılarak hastaneye kaldırılan çocuklardan en büyük olan 15 yaşındaki Dindar ile 14 yaşındaki Güneş Demiroğlu, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Yaprakbaşı Mahallesi’nde yan yana defnedilen çocukların taziyesi aynı mahalledeki akrabalarının evinin bahçesinde kuruldu. Felaketten geriye damı naylon kaplı, yarısı yıkılmış kerpiç evin fotoğrafı kaldı.

Demiroğlu ailesi hemen tüm eşyalarını kaybederken, başlarını soktukları ev de artık yok.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ