Fethullah Gülen Hocaefendi'nin o sözleri yeniden gündemde: Suriye meselesi için ne demişti?

Erdoğan, Suriye'ye operasyon için Rusya'yı ikna turuna çıktı; Çavuşoğlu 'muhalifleri' Şam'la diyalog fikrine ısındırmaya çalıştı. Çözüm bekleyen sorun, Fethullah Gülen Hocaefendi'nin yıllar önce söylediği sözleri gündeme getirdi.

Türkiye, 2011’de başlayan iç savaşın ilk döneminde Esad yönetimini devirmek için Suriye muhalefetine güçlü destek sağlamış ancak Rusya’nın askeri olarak devreye girdiği 2015 sonrasında bu politikasından vazgeçmek zorunda kalmıştı.

Astana Süreci’nin başladığı 2017’den bu yana "Esed gitmeli" söylemini rafa kaldıran Türkiye, artan güvenlik ve mülteci sorunu ile karşı karşıya


TÜRKİYE KARŞITI PROTESTOLAR

Ankara’da düzenlenen 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında Suriye Dışişleri Bakanı ile ayak üstü sohbet etme fırsatı çıktığını aktaran Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Muhalif olan Suriyelilerle rejim arasında bir barışın olması gerektiğini, Türkiye olarak da böyle bir durumda buna destek olabileceğimizi de söyledik" dedi.

Çavuşoğlu'nun bu açıklamasının ardından Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kontrolündeki birçok kentte Türkiye karşıtı protestolar başladı.

Bir yoruma göre, 'cihatçı bumerang' Türkiye’ye döndü.

"GÖÇ KABUL ETMEKLE ÇÖZÜLMEZ"

"Suriye'de çözüm nedir?" sorusuna cevap arayanlar, iktidarın zigzagları karşısında şaşkınlıklarını gizlemezken, Fethullah Gülen Hocaefendi'nin yıllar önce kayıtlara geçen sözleri gündem oldu.
 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ