Esunyurt Belediyesinde AKP dönemi usulsüzlükleri bitmek bilmiyor

İstanbul Esenyurt’ta AKP döneminde 20 kat olarak izin verilen bina inşaatın yüksekliği, aynı gün içinde önce 27’ye daha sonra da 37 kata yükseltildi.


Göreve gelen CHP’li yönetim inşaatta ruhsata aykırı kaçak yapılaşma tespit ederek, firmaya 17 milyon 374 bin TL ceza kesti.

İstanbul Esenyurt Belediyesi tarafından Turgut Özal Mahallesi’nde D-100 karayolu üzerinde yer alan Empire İstanbul projesinde bir dizi usulsüzlük yapıldığı tespit edildi. 19 Haziran 2017’de dönemin AKP’li belediye başkanı Necmi Kadıoğlu tarafından 21 kat yapılması için ruhsat verilen binanın kat sayısı 29 Eylül 2017’de önce 27’ye, sonra da 37’ye yükseltildi.


BELEDİYE MİLYONLARCA LİRA ZARARA UĞRADI

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre belediyesi yönetimi CHP’ye geçince inşaata ilişkin inceleme başlatıldı. İncelemeler sonucunda söz konusu kat artışı için emsal (imar hakkı) transferi yapılmadığı belirlendi. Emsal transferi yapılmadan kat artışı yapıldığı için de belediyenin milyonlarca lira zarara uğratıldığı tespit edildi. Ayrıca 20 kat olarak ilk ruhsatı verilen binanın kat artışı için yapılan ikinci ve üçüncü başvurusunda mimar, statik, elektrik ve mekanik sorumlularının değiştiği ancak buna rağmen herhangi bir muvafakat (izin) belgesi düzenlenmediği öğrenildi.

17.4 MİLYON LİRALIK CEZA KESİLDİ

İlçe belediyesi tarafından inşaatta ruhsata aykırı kaçak yapılaşma tespit edilerek geçen temmuz ayında yapı tatil (durdurma) tutanağı tutuldu. Tutanakta ruhsatın 5 bodrum + zemin + 14 normal kat için düzenlenmesine rağmen 5 bodrum + zemin + 31 normal kat yapıldığı, katların proje ve ruhsata aykırı olarak inşa edildiği ifade edildi. Ayrıca toplam 41 bin 67.91 metrekare kaçak inşaat alanı tespit edildiği belirtildi. Söz konusu binanın sahibine toplamda 17 milyon 374 bin TL ceza kesildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ