Eski IŞİD militanı: Reina saldırısı, IŞİD’in Türkiye’ye savaş ilanı

Eski IŞİD militanı olduğu belirtilen bir kişi, İstanbul’un Ortaköy semtinde bulunan eğlence kulübü Reina’ya düzenlenen saldırının IŞİD’in savaş ilanı olduğunu söyledi.
IŞİD’in üstlendiği saldırıda uzun namlulu silahla kulübe giren saldırgan rastgele ateş açmış, 39 kişi hayatını kaybetmişti. 65 kişinin de yaralandığı olayda henüz saldırgan bulunamadı.

Independent’a konuşan Ebu Mutassim ismiyle anılan IŞİD’li, cihatçıların Türkiye’ye yönelik nefretinin gittikçe arttığını belirterek “Türkiye, yöneticileri İslam’a karşı çıkan, Amerikanlarla ve Ruslarla ittifak kuran Müslüman bir ülke. Türkiye’yi düşmanların en kötüsü olarak görüyorlar. DAEŞ Türkiye’ye savaş ilan etti” dedi.

Suriyeli aktivist: Urfa da Suriye kadar tehlikeli


Suriye’nin İdlib kentindeki IŞİD tehdidinden İstanbul’a kaçan Yasir Abdülhamid isimli bir aktivist ise, “Urfa gibi yerler de neredeyse Suriye’deki kadar tehlikeli bir yer haline geldi. DAEŞ’in burada Türk yetkililerin neler olup bittiğinden haberi olmadan nasıl bulunabildiğini anlayamıyorduk. Tabii, hepimiz bazı bağlantılardan haberdardık ama bu konular hakkında konuşmak çok riskli” diye konuştu.

Eski bakanlık yetkilisi: Eşleriyle beraber yaşayan savaşçılar var

Daha önce İçişleri Bakanlığı’nda çalışan bir Türk yetkili ise, Adıyaman’daki bir IŞİD hücresini örnek göstererek, “Hücrede Suriye’de bulunmuş kişilerin var olduğunu biliyorduk. Bir kişinin örgüte eleman temin ettiğini biliyorduk. Eşleriyle beraber yaşayan yabancı savaşçıların varlığından haberdardık” dedi.

Bombalı saldırıları düzenleyen saldırganların tutuklanmadığını belirten yetkili, “Nihai hamleler yapıldığında, esas elemanlar Suriye’ye kaçtı. Yaşananlara ilişkin tatmin edici hiçbir açıklama yapılmadı” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ