Esad rejiminden tehdit: Türk gözlem noktalarını imha edebiliriz

İdlib'de, Türkiye, Rusya ve Suriye'nin tarafı olduğu gerginlik giderek büyüyor.


Geçen hafta, Türkiye'nin İdlib Morik'teki dokuz numaralı gözlem noktasının havadan bombalandığı ve üç kişinin yaşamını yitirdiği saldırının ardından Suriye rejiminden yeni bir tehdit geldi. 

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Danışmanı Buseyna Şaban, Türkiye'yi militanlara silah tedarik etmekle suçladı ve İdlib'deki Türk gözlem noktalarının Suriye ordusu tarafından imha edilebileceğini söyledi.


Suriye’de çatışmasızlık bölgeleri oluşturulmasını öngören ve Türkiye, Rusya ve İran tarafından imzalanan Astana anlaşması gereğince, Türkiye, İdlib'de 12 askeri gözlem noktası kurmuştu. 

Ancak, bu bölgedeki cihatçıların silahsızlandırılması ve tahliyesi gerçekleşmeyince, Rusya Suriye güçlerinin hem havadan hem de karadan İdlib'e saldırılarına onay vermiş, Türk askeri varlığını tehdit eden süreci başlatmıştı.

Şaban, Lübnan merkezli el Mayadin televizyonuna verdiği demeçte, Türkiye'nin son dönemdeki eylemleriyle militanlara silah tedarik ettiğini kanıtladığını öne sürdü ve ekledi:

"Türkiye, Astana görüşmelerinde varılan mutabakatları yerine getirmedi ve gözlem noktalarını silah transfer tesislerine ve Suriye toprakları işgal noktalarına dönüştürdü. Murik köyündeki Türk gözlem noktası kuşatma altında. Suriye ordusu, Türk gözlem noktalarını ve militanları imha edebilir."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ