Erdoğan'ın sözleri nedeniyle Hindistan'la Keşmir krizi büyüyor

Bir süre önce Pakistan'a gerçekleştirdiği temaslar sırasında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Keşmir sorunu ile ilgili Pakistan'ın tezlerine destek veren açıklamaları Hindistan'la bir krizi de tetikledi.
Pakistan'da Başbakan Han ile ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Erdoğan, Keşmir sorununa ilişkin "Keşmir halkı ile dayanışma içindeyiz. Türkiye, Keşmir sorununun diyalog yoluyla, BM kararları temelinde, Keşmirli kardeşlerimizin beklentileri gözetilerek çözülmesinden yanadır" demişti.


Bu açıklamanın ardından Hindistan Dışişleri Bakanlığı tepki gösteren bir açıklama yayımladı.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye kendi içişlerine müdahale etmeme ve ciddi terör tehdidi de dahil olmak üzere gerçeklerle ilgili doğru bir anlayış geliştirme çağrısında bulundu:

"Hindistan, kendisinin ayrılmaz ve devredilemez bir parçası olan Cammu Keşmir'e yapılan tüm atıfları reddediyor. Türkiye yönetimini Hindistan’ın içişlerine müdahale etmemeye, ayrıca Pakistan’dan Hindistan'a ve bölgeye yönelen ciddi terör tehdidi de dahil olmak üzere, gerçeklerle ilgili doğru bir anlayış geliştirmeye çağırıyoruz."

Bununla da yetinmeyen Hindistan, Türkiye'nin Yeni Delhi Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar, Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ