“Erdoğan’ın sosyal medya yasağı 15 Temmuz’dan önce çıkacak”

AKP iktidarına yakınlığı ile bilinen Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında büyük tepki çeken sosyal medya düzenlemesinin 15 Temmuz’dan önce yasalaşmasının beklendiğini öne sürdü.


Selvi, yasakla ilgili daha önce çalışma yapıldığını hatırlattı.

Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz” açıklamasının ardından sosyal medyayla ilgili düzenlemenin hızla Meclise getirilip 15 Temmuz’dan önce yasallaşmasının beklendiğini yazdı.


İKİ HAFTA İÇERİSİNDE YASALAŞACAK

Selvi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis tatile girmeden önce yasal düzenlemenin yapılmasını istedi. Pandemi nedeniyle Meclis’in 15 Temmuz özel oturumundan sonra tatile girmesi düşünülüyor. Sosyal medyayla ilgili düzenlemenin hızla Meclise getirilip 15 Temmuz’dan önce yasalaşması bekleniyor” dedi.

DAHA ÖNCE ÇALIŞMA YAPILMIŞTI

Selvi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan dün gündeme getirdi ama zaten daha önce de bir çalışma yapılmıştı. Şimdi o güncellenecek. Buna göre: 1- Sosyal medya platformlarına Türkiye’de ofis açma zorunluluğu getirilecek. 2- Böylece Türkiye’deki kazançlarından vergi vermeleri sağlanacak. 3- Sosyal medya hesapları gerçek kimlikler üzerinde açılacak. Böylece sahte hesapların önüne geçilecek. 4- Suç konusu olan paylaşımlar yapanlar hakkındaki bilgilerin, yargının talep etmesi durumunda sosyal medya platformları tarafından hızla verilmesi sağlanacak. 5- Nefret söylemine izin verilmeyecek” ifadesini kullandı.

MHP’NİN TEKLİFİ TBMM’DE

Sosyal medya ile ilgili düzenleme yapılmasına ilişkin TBMM’de MHP’nin vermiş olduğu kanun teklifi bulunuyor. MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk tarafından sunulan kanun teklifinde, sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’de temsilci bulundurma ve sundukları hizmetten yararlanmak isteyenlerden TC kimlik numarası isteme zorunluluğu getirilmesi, buna uymayan ağ sağlayıcılarına idari para cezası uygulanması gibi düzenlemeler yer almıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ