Erdoğan'ın S-400 çıkışına ABD'den yaptırım tehdidi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı Joe Biden'in kendisi ile görüşmemesine tepki göstererek Rusya'dan yeni S-400'ler alınabileceği yönündeki sözlerine karşılık, Washington yönetiminden yaptırım tehdidi geldi.


Erdoğan, ABD'li CBS'e yaptığı açıklamalarda, Türkiye'nin Rusya'dan ikinci parti S-400 alma planı olduğunu söylemesinin ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı, "Türkiye'yi Rusya'dan daha fazla askeri malzeme almama konusunda uyarıyoruz" açıklamasında bulundu.

New York'taki BM temasları sırasında, Biden'ın talepleri geri çevirerek Erdoğan ile görüşmemesine Ankara'nın tepkisi 'Rusya'dan yeni S-400 satın alma' şeklinde olurken, Erdoğan, "Bundan sonraki dönemde de kimse bizim, savunma sistemleri noktasında hangi ülkeden, ne kadar, ne alacağımıza müdahale edemez. Bunun kararını verecek olan biziz" ifadeleriyle tepkisini dile getirmişti.


ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü, Erdoğan'ın sözlerini değerlendirdi ve, "Türkiye'yi her düzeyde ve her fırsatta, S-400 sistemini elinde bulundurmaması ve Rusya'dan ek askeri malzeme almaktan kaçınması konusunda uyarıyoruz. Rusya'dan her türlü yeni silah alımının, Aralık 2020'de uygulananlardan ayrı ve ek CAATSA 231 yaptırımlarını da tetikleme riski taşıdığını Türkiye'ye açıkça söylemeye devam ediyoruz" dedi ve ekledi:

BBC Türkçe'nin haberine göre, ABD Hazine Bakanlığı geçen yıl Aralık ayında, Türkiye'ye Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemi yüzünden CAATSA (ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) kapsamında yaptırımlar uygulamış ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Başkanlık yetkilileri Mustafa Alper Deniz, Serhat Gençoğlu ve Faruk Yiğit'i yaptırım listesine eklemişti.

CAATSA yaptırımları Nisan 2021 başında devreye girdi. SSB yaptırımlarla ABD'den ihracat lisansı alamayacak, ABD'nin ve bağlantılı olduğu uluslararası finans kuruluşlarının kredilerinden faydalanamayacak. Yaptırım listesindeki kişilerin varsa ABD'deki mal varlıkları dondurulacak ve bu kişilere vize kısıtlaması getirilecek.Erdoğan, Çarşamba günü Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek. İki liderin gündeminde Suriye'nin kuzeybatısındaki gelişmeler de olacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ