Erdoğan’ın avukatından sonra Antalya Cezaevi’nde yine kayıt dışı görüşme

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, kayıtdışı görüşmeye ilişkin Cezaevi Müdürü Tuncay Avanaş hakkında soruşturmaya gerek olmadığına karar verdi.


Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hem de Gülen cemaati üyeliğinden yargılanan iş insanı Fettah Tamince’nin avukatı olan Ahmet Kürşat Köhle’nin bir mahkumla kayıt dışı görüşmesinin ardından, eski cezaevi savcısı, avukat Hüseyin Hisli’nin de H.G isimli bir mahkûmla cezaevinde 5 kez kayıt dışı görüştüğü ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’ın haberine göre, Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde hükümlü H.G, eski cezaevi savcısı avukat Hüseyin Hisli ile 5 kez kayıt dışı görüştürüldü. İddiaya göre, kurumun İnfaz Koruma Baş Memuru Ahmet P., hükümlü H.G’yi Cezaevi Müdürü Tuncay Avanaş ile bir araya getirdi. Avanaş da 12 milyonluk miras davası olan H.G’yi, davasının çözülmesi amacıyla avukat Hisli ile tanıştırdı. Kurum Müdürü Tuncay Avanaş ile İnfaz Koruma Baş Memuru Ahmet P.’nin para karşılığı kayıt dışı görüşmelere göz yumduğu ilere sürülürken, Hisli’nin avukat kaydı, retina ve kimlik kaydı yapılmadan cezaevine girdiği tespit edildi.


ŞİKAYETÇİ TAYİN EDİLDİ

Cezaevi ikinci müdürü B.Y., kayıt dışı görüşmeye ilişkin 12 Nisan tarihinde Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. B.Y., verdiği dilekçede, “Kurum Müdürü Tuncay Avanaş, hükümlü H.G’yi üç kez vekâletsiz avukat görüşü yaptırmış olmasına rağmen, yine vekâletsiz şekilde avukatla görüştürerek görevini kötüye kullanmıştır” dedi.

Şikâyetin ardından B.Y., Antalya Elmalı Kapalı Cezaevi’ne tayin edildi. Soruşturma kapsamında ifadesi alınan Avanaş ise savunmasında hükümlü H.G’nin kendisine birçok kez sözlü olarak avukat ile görüştürme talebinde bulunduğunu, hükümlünün ruh sağlığının iyi olmadığını, kurum içerisinde problem çıkardığını, art niyet olmaksızın hükümlünün psikolojisini düzeltebilmek amacıyla Avukat Hüseyin Hisli ile görüştürdüğünü söyledi. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan incelemede ise söz konusu eylemin sabit olmasına karşın, herhangi bir kişinin mağduriyetine sebebiyet vermediği gerekçesiyle soruşturma açılmasına gerek olmadığına karar verildi.

ERDOĞAN’IN AVUKATI DA KAYIT DIŞI GÖRÜŞMÜŞTÜ

Aynı cezaevinde daha önce de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve iş insanı Fettah Tamince’nin avukatı Ahmet Kürşat Köhle, Antalya Başsavcı Vekili Gürkan Kütük’ün de arasında bulunduğu 5 kişi ile birlikte adli bir mahkûmu “kayıtdışı” ziyaret etmiş ve görüntüleri de ortaya çıkmıştı. Avukatlık Kanunu’nda yer alan 48. maddeye göre, “Verilen bir ücret yahut çıkar karşılığında avukata iş getirmeye aracılık eden memurlar en az bir yıl hapis cezasına çarptırılır” deniliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ