Erdoğan’ı hedef alan yaptırım tasarısı ABD Senatosu’nda

Doğrudan Erdoğan’ı hedef alan yaptırım tasarısı yarın ABD Senatosu’na sunuluyor. Tasarı kapsamında Erdoğan’ın tüm mal varlığının tespiti ve Türkiye’nin lider kadrosuna ABD’ye giriş yasağı getirilmesi gibi yaptırımlar öngörülüyor.


Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, bizzat Tayyip Erdoğan ve yardımcılarının mal varlığına yönelik yaptırımlar içeren yasa tasarısını yarın ABD Senatosu’na sunuyor.

ERDOĞAN’IN MAL VARLIĞININ TESPİTİ, ABD’YE GİRİŞ YASAĞI


Graham’ın Demokrat senatör Chris Van Hollen’la birlikte hazırladığı tasarı kapsamında Erdoğan’ın tüm mal varlığının tespiti ve Türkiye’nin lider kadrosuna ABD’ye giriş yasağı getirilmesi gibi yaptırımlar öngörülüyor.

TÜRKİYE’YE SİLAH SATIŞI YASAK, SATAN ÜLKEYE YAPTIRIM

Tasarı ayrıca, Türk savunma sanayi ile enerji sektörüne ciddi engellemeler getirilmesini talep ediliyor. Teklif yasalaşırsa Türk Silahlı Kuvvetleri’ne tüm silah satışları durdurulacak. Bunun yanı sıra Türkiye’ye askeri amaçla kullanılacak tüm havacılık materyalleri ile otomotiv malzemelerinin satışı da yasaklanacak. Yasağa uymayan ve Türkiye ile bu alanlarda ticaret yapan tüm kişi, kurum ya da ülkeler yaptırım kapsamına alınacak.

PETROL VE DOĞALGAZ ALANINDA YAPTIRIMLAR

Benzer şekilde Türkiye’nin savunma sanayiinde kullanabileceği petrol ya da doğalgaz üretimi için gereken herhangi bir malzeme, bilgi ya da servisin satışı da bu yasayla engellenecek. Türkiye ile enerji alanında da bu tür bir ticarete giren herhangi bir ülke vatandaşı tüm kişi ya da kurumlar yaptırım kapsamına alınacak.

TASARININ YASALAŞMASI İÇİN GEÇMESİ GEREKEN AŞAMALAR

Graham/Van Hollen tasarısı Senato’ya sunulması halinde önce Senato Dış İlişkiler Komitesi’ne iletilecek. Herhangi bir tasarının Senato’ya gelmesi için önce ilgili komitede görüşülüp karara bağlanması gerekiyor.

Amerikalı senatörlerin konuyla ilgili sert açıklamalarına bakıldığında tasarının Dış İlişkiler Komitesi’nde takılma ihtimalinin çok az olduğu görülüyor.

ÖNCE SENATO, SONRA TEMSİLCİLER MECLİSİ

Tasarı komiteden geçerse Senato’da oylanacak. Graham/Van Hollen tasarısı, burada da kabul edilmesi halinde Temsilciler Meclisi’ne aktarılacak.

Tasarı, Temsilciler Meclisi’nde de benzer şekilde komite ve genel kurul aşamalarını geçerse imza için Beyaz Saray’a sunulacak. Burada başkan Donald Trump’ın önünde iki seçenek bulunuyor: Onay ya da veto.

KONGRE BAŞKANIN VETOSUNU VETO EDEBİLİR

Başkan tasarıyı imzalarsa yaptırım teklifi yasalaşacak ve uygulamaya konacak. Trump’ın teklifi veto etmesi durumunda ise bu sefer Kongre’nin önünde iki seçenek var: Tasarıdan vazgeçmek ya da Trump’ın vetosunu veto etmek. Bunun için tasarının yeniden oylamada üçte iki çoğunluğu alması gerekiyor. Bu çoğunluğa ulaşılması halinde teklif, başkanın vetosuna rağmen otomatik olarak yasalaşıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ