Erdoğan'a 'beton' yanıtı: Gökova Körfezi'nde saray yapıp ormanlık alanı betonlaştıran kim?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz çarşamba günü "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yerel Yönetimler Sempozyumu"nda yaptığı konuşmasında, "Deniz kenarlarını, orman alanlarını betona çevirme gayreti olanlar var.
Erdoğan'ın açıklamasının ardından AKP Hükümeti'nin projeleri olan; İstanbul'daki Kuzey Ormanlarını yok eden 3'üncü Havalimanı ve 3'üncü Köprü, Karadeniz yaylalarını yok eden Yeşil Yol, Mersin'in Akkuyu ilçesinde inşaatına başlanan Akkuyu Nükleer Santrali, Muğla Gökova ve Bitlis'in Ahlat ilçelerinde yapılmak istenen Cumhurbaşkanlığı sarayları akıllara geldi. 

Tüm bu projeler ışığında Erdoğan'ın sözlerini değerlendiren Ekolojist Ertuğrul Barka, asıl kendisinin Türkiye’ye ihanet ettiğini söyledi. AKP Hükümeti'nin "Olguları değiştiremiyorsan algıları değiştir" yönteminin var olduğunu belirten Barka, ekolojik yıkıma yol açacak Kanal İstanbul Projesi'nin de AKP projesi olduğunu hatırlattı.

İstanbul'daki 3'üncü Havalimanı'nın yapımıyla büyük bir ormanlık alanın yıkıma uğradığını söyleyen Barka şu soruları sordu:


"Karadeniz'de Yeşil Yol kimler için, kim tarafından yapılıyor? Yazın bile orman yangını olmayan Karadeniz'deki ormanlar kışın karlar altındayken nasıl oluyor da yakılıyor? Hemen ağaçlandırılacağı söylenen bu alanlara birkaç ay içinde villakonduları kimler yapıyorlar ve kimlere satılıyor, madencilik faaliyetleri ile yok edilen ormanlar kimin iradesiyle gerçekleşiyor?"

Enerji yatırımları nedeniyle de ormanlık alanların ve doğanın yok edildiğini sözlerine ekleyen Barka,  "Yatırımcının beş yıldızlı otel yapmak istediği alanlarda nedense orman yangınları çıkartılıyor. Yatırımcının istediği kadar alan yakılabilecek kadar ustalaştılar bu işlerde. Bu ekolojik yıkımların başında kim vardı? Uzaydan kimse gelip doğayı talan etmedi. Böylece hazır orman içinde ve koyla bitişik bir turizm yatırımı gerçekleştirmiş oluyor. Kapitalizm AKP’nin ta kendisidir. Doğa şöyle olmuş, böyle olmuş umurlarında değil” ifadesinde bulundu.  

Muğla’nın Marmaris ilçesi Okluk Koyu’ndaki  8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın yazlık konutunun Erdoğan için yıkılarak yeniden inşa çalışmaları devam ettiğini hatırlatan Barka, burada dört oda ve bir salondan oluşan 230 metrekarelik konutun yerine 300 odalı yazlık yapıldığını söyledi.

Barka, Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde bulunan doğal SİT alanı olarak koruma altına alınan Okluk Koyu’na yazlık saray için art arda plan değişiklikleri yapılarak, inşaat alanının 20 hektardan 65 hektara çıkarıldığını kaydetti.

Gökova Körfezi, Marmaris, Ula, Menteşe bölgesi Bakanlar Kurulu kararı ile imara açılan Birinci Derece Doğal SİT Alanı ise 34 bin 162 hektarlık alan, 12 bin 544 hektara düşürüldüğünü dile getiren Barka, bu alanın 2 bin 447 hektarının denizde yer aldığına dikkat çekti.

Sarayın yapımına karşı direnişin olduğunu dile getiren Barka, Bodrum Denizciler Derneği'nin buna karşı açıklamaları olduğunu da sözlerine ekleyerek, "Gökova Körfezi'nde Saray yapıp ormanlık alanı betonlaştıran kimdi? O yüzden Cumhurbaşkanımızın bize sarf ettiği sözlere inanmak elde değil. Çevredeki ağaçlar kesildi, inşaat çalışması sürüyor. Gökova körfezi bütün doğal zenginlikleri ile saraya kurban ediliyor durumda" dedi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ