Erdoğan Topkapı Sarayı’nın ağaçlarını kesip askeri okulu yıktırdı

Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığına bağlanan Topkapı Sarayı’ndaki ağaçlar kesildi, askeri okul binası yıkıldı. Saray yerleşkesindeki laboratuvar ve Rölöve Anıtlar binalarının da boşaltılmasının ardından yıkılacağı öne sürüldü.

Kültür ve Turizm Bakanlığından alınarak Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar Başkanlığına bağlanan Topkapı Sarayı’nın 1. derece sit alanında bulunan ağaçları katledildi, askeri okul binası yıkıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Topkapı Sarayı bir sürü sıkıntı ile karşı karşıyaydı. Şimdi de 1. derece sit alanındaki ağaçlar hiçbir izin alınmadan katledildi” dedi.

SİT ALANINDAKİ BİNALAR YIKILDI


Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre İlgezdi, Topkapı Sarayı’nın, Cumhurbaşkanlığı’nın 6 Eylül 2019 tarihli kararnamesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınarak Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlandığını hatırlatarak, yaşanan sorunları Meclis gündemine taşıdı. İlgezdi, “Bu karar sonrasında Saray’ın bahçesinde bulunan Kültür Bakanlığı’na bağlı tarihi eser depo binaları ve laboratuvarlarda çalışanlara türlü zorluklar çıkarılmaya başlandı. Bir an önce binaları boşaltmaları için ciddi baskılar oluşturuyorlar. Yine Saray’ın bahçesinde bulunan birinci derece sit alanında sayılan askeri okul binaları hiçbir izin alınmadan yıkıldı. Bu durum yetmiyormuş gibi ağaçlar da katledildi” dedi.BİNA YIKIMLARI DEVAM EDECEK

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, “İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvarı ile İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü, Darphane binalarında bulunan Arkeoloji Müzesi’ne ait eserler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’nın koordinasyonunda uygun bir yere taşınacaktır” yanıtını verdiğini kaydeden İlgezdi, “Bu yanıttan da anladığımız üzere 2012’de büyük bütçe ile revize edilen laboratuvar binası ve Rölöve Anıtlar Binası da yıkılarak yok edilecek” dedi.

1478’DE FATİH TARAFINDAN YAPTIRILDI

Topkapı Sarayı, 1478’de Fatih Sultan Mehmet döneminde kullanılmaya başlandı. 380 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun idare merkezi ve padişahların resmi ikametgahıydı. 30 padişah burada yaşadı. 31. padişah Sultan Abdülmecid’den sonra hanedan Dolmabahçe’ye taşındı. Kuruluş yıllarında yaklaşık 700 bin metrekarelik bir alana yayılan sarayın bugünkü alanı yaklaşık 300 bin metrekare. Saray, 3 Nisan 1924’te müze haline getirildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ