Erdoğan: Sigara haram, doktorlar da burada, öyleyse haram

Erdoğan: Niye Kasaya, emanet-i ilahi olan bu vücuda zararı var mı var. Doktorlar da burada. Öyleyse haram.
AKP’nin genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bırakalım sigarayı, içelim Rize çayı” diyerek sigaranın haram olduğunu iddia ederek, “İnanın bu haramdır. Diyanet İşleri Başkanımız da söyledi. ‘Haramdır’ dedi. Niye Kasaya, emanet-i ilahi olan bu vücuda zararı var mı var. Doktorlar da burada. Öyleyse haram.” ifadelerini kullandı.


Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Kimi biz zenginleştiriyoruz? O malumlar var ya. Adamlar geliyorlar bize, yok elektronik sigara… Sigaranın elektroniği mi olurmuş? Bunun için bizden özellikle yer istiyorlar, müsaade istiyorlar. Vermedim, vermem. Marka olarak da söyleyeyim, radyo Philips değil, sigaranın da bir Philips’i var. Bunlar Türkiye’de yatırım yapacakmış. Adını da böyle koyuyorlar. ‘Yatırım yapacağız.’ O yatırımı gidin siz başka bir yerde yapın. Ama şimdi ne yapıyorlar? Kaçak olarak bunu ülkeme sokuyorlar. Ticaret Bakanıma da söylüyorum, bunları asla ülkemize sokmayacağız. Çünkü bunlar benim vatandaşımı zehirleyerek zengin oluyorlar. Bunlara fırsat vermeyeceğiz, asla müsaade de etmeyeceğiz. Baylar bayanlar ne olur içmeyin bu sigarayı.”

TEK PAKET UYGULAMASI…

“Şimdi tek paket uygulamasına geçiyoruz. Artık sigara paketlerinin üzerinde hiçbir ilgi çekici, özendirici hiçbir unsurun bulunmasına müsaade etmeyeceğiz. Açık alan yerine açık sınırlanmış alan tarifi üzerinde çalışıyoruz. Yurt dışında oldukça yaygın olan ve ‘duman odaları’ diye tarif edilen sigara içme ortamlarını biz de devreye alacağız. Tütünle mücadelemizi gevşetmeden, geri adım atmadan, asla rehavete düşmeden kararlılıkla sürdürmemiz gerekiyor. Çünkü mücadele zayıfladığında kullanım oranlarının tekrar arttığını görüyoruz. Dünya genelinde günde 20 bin kişi başta akciğer kanseri olmak üzere sigaraya bağlı hastalıktan dolayı hayatını kaybediyor. Ülkemizde her sene binlerce kardeşimizi sigaraya kurban veriyoruz. Devlet olarak tek bir insanımızın dahi sigara illetinin pençesine düşmesine seyirci kalamayız. Bu süreçte gönüllü kuruluşlarımızın, ailelerimizin, üniversitelerimizin, gençlerimizin kendilerine rol model gördüğü sanatçı ve sporcularımızın bize destek olması çok ama çok önemli. Devlet ne kadar kararlı olursa olsun sivil toplumun omuz vermediği bir mücadelenin başarıya ulaşma şansı yoktur.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ