Erdoğan bu defa ABD'ye faturayı kesti bakalım ne olacak?

Erdoğan son yıllarda hangi ülkeye 'fatura kestiyse' hemen arkasından bombalar patladı. Erdoğan'ın şimdiki hedefi Demokratik Suriye Güçleri'ni silahlandıran Amerika.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP İstanbul İl Başkanlığı bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada ABD’nin Demokratik Suriye Güçleri'ni silahlandırmasına tepki göstererek bu ülkeyi şu sözlerle seslendi: "…Biz o silahlarla dökülen her damla kanın faturasını o silahların asıl sahiplerine çıkaracağız."

Erdoğan’ın bu açıklaması AKP yanlısı Sabah gazetesi, ‘Faturayı o silahları verene keseceğiz’ manşetiyle verdi. Aynı başlık bir çok AKP yanlısı gazete ve internet sitesinde de manşet oldu.Erdoğan, Paris, Brüksel, Berlin ve Londra katliamlarından önce açıklamalarda bulunmuş ve ardından bu başkentlerde peş peşe bombalar patlamış, kan akmıştı.

PARİS 

Erdoğan, Paris katliamından üç gün önce JW Marriott Otel'de düzenlenen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) "İş Konseyi Başkanları ve Büyükelçiler Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, şunları söylemişti: "Buradan bir kez daha tekrarlıyorum, Suriye ateşine odun taşıyan herkes çok yakında kendini aynı ateşin içinde bulmaktan kurtulamayacaktır. “…Bugün kendi sınırları içinde güven ve refah içinde olduğunu sanan ülkeler, yarın terör ateşini iliklerine kadar hissetmekten kurtulamayacaklardır, bunu da bilmeleri gerekir… Suriye ateşine odun taşıyan herkes çok yakında kendini aynı ateşin içinde bulmaktan kurtulamayacaktır.’’

Tarih 13 Kasım 2015
Erdoğan’ın konuşmasından sadece üç gün sonra Fransa’nın başkenti Paris’in birinci, onuncu ve on birinci bölgeleriyle birlikte Fransa Stadyumu’nda sivillere yönelik silahlı ve bombalı saldırı düzenlendi. Saldırı da en az 140 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı IŞİD üstendi ve katliamı düzenleyen saldırganların yolu Türkiye’den geçmişti.
 
BRÜKSEL
Erdoğan, 18 Mart 2016 tarihinde ‘Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümünde yaptığı konuşmada AB ülkelerine şöyle seslenmişti: "…Brüksel'de veya AB’nin herhangi bir şehrinde bu bombalarının patlamaması için hiçbir sebep yok. Mayın tarlasında dans etmek gibidir bu. Koynunuzda yılan besliyorsunuz. Beslediğiniz o yılan her an sizi de sokabilir. Bombalar sizin şehirlerinde patladığında bizim ne hissettiğimizi anlayacaksınız, ancak çok geç olacak."

Tarih 22 Mart 2016
Belçika’nın başkenti Brüksel’de Maelbeek/Maalbeek metro istasyonunda ve Brüksel Havalimanı’nda gerçekleşen eş zamanlı silahlı ve bombalı saldırıda 33 kişi hayatını kaybetti ve 250 kişi yaralandı. Saldırıyı IŞİD üstlendi ve saldırganlar yine Türkiye’den ülkeye girmişlerdi.

BERLİN
Erdoğan, Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı'nı tanıması, vize muafiyeti, PKK ve Gülen Cemati konularında Berlin yönetimini sık sık tehdit edici açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 25 Kasım tarihinde KADEM Adalet ve Kadın Kongresi'nde yaptığı konuşmada AB ve Almanya’yı tehdit etmiş, şunları söylemişti: "… Bana bak, eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu da bilesiniz. Öyle kurusıkı tehditlerden ne ben anlarım ne bu millet anlar, bunu da bilesiniz."
 
Tarih 19 Aralık 2016
Bu konuşmadan sonra Almanya’nın başkenti Berlin’de bir Noel panayırına TIR'la giren saldırgan 12 kişinin ölümüne ve 48 kişinin yaralanmasına neden olmuştu. Saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

LONDRA
Erdoğan, Mart 2017 tarihinde Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Anadolu Yayıncılar Derneği üyelerine konuşmuş ve Avrupa ülkelerini şöyle seslenmişti: “Siz böyle davranmaya devam ederseniz yarın dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir Avrupalı, hiçbir Batılı güvenle huzurla sokağa adım atamaz.’’
 
O günlerde Erdoğan’ın sözlerini İngiltere’de yayınlanan The Independent gazetesi, “Erdoğan az önce Avrupa’daki herkesin güvenliğini tehdit etti” diye okuyucularına duyuracaktı. İngiliz haber ajansı Reuters ise Erdoğan’ın sözlerini abonelerine “Erdoğan mevcut tutum devam ederse, Avrupalıları 'güvenle yürüyemeyecekler' diye uyardı” ifadeleriyle duyurdu.

O günlerde Erdoğan’ın sözlerini CHP lideri Kemal Kılıçdaroğu şöyle yorumlayacaktı: "Böyle bir cümleyi Türkiye’nin değil, dünyanın hiçbir cumhurbaşkanı kullanmamalı. Kendi vatandaşı değil, bütün dünyayı tehdit eden bir cümledir ve son derece tehlikeli."

23 MART 2017

Erdoğan’ın bu açıklamasından hemen sonra  IŞİD Londra’da saldırdı. İngiltere'nin başkenti Parlamento binasının dışında düzenlenen saldırıda biri polis biri saldırgan 5 kişi öldü, yaklaşık 40 kişi yaralandı. Bu açıklamadan birkaç ay sonra silahlar ve bombalar bu defa İngiltere’nin Manchester kentine patladı. Saldırıda 22 kişinin yaşamını yitirdi, 8'i ağır olmak üzere 59 kişi de yaralandı.

3 Haziran tarihinde ise Londra'nın merkezindeki Londra Köprüsü'nde bir minibüs şöförü aracını köprüdeki yayaların üzerine sürdü. Bu sırada köprünün ya4nındaki restoranda bıçak33la ikinci bir saldırı olduğu açıklandı. İki olayda 6 kişinin öldüğü 48 kişinin yaralandığı belirtildi. İngiliz polisi saldırılarda 3 saldırganın öldürüldüğünü açıkladı.
 
Sabah gazetesinin manşetinden yolla çıkarsak ‘fatura ödeme’ sırası bu defa da ABD’de mi?

ARTIGERÇEK
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ