Erdoğan 13 Kasım’da ABD’ye gidip mektubu Trump’a iade edecek

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 13 Kasım’da ABD’ye gitmeye karar verdiğini açıkladı. Başkan Donald Trump’ın kendisine yazdığı mektubu ziyarette iade edeceğini söyledi.


Macaristan ziyareti sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile önceki akşam görüştüğünü kaydetti. “Bu telefon görüşmemizden sonra 13 Kasım’da ABD’ye gitme kararını verdik” dedi. Ziyaretin önemli olduğunu aktaran Erdoğan, bu ziyaretle Barış Pınarı Harekatı’nın şu an geldiği noktayı yüz yüze değerlendirmenin faydalı olacağını belirtti. “F... ile mücadele ve Halkbank konusunu da görüşeceğiz” diye konuştu.

MACARİSTAN HEP ERDOĞAN’IN YANINDA


Erdoğan gazetecilere şu açıklamaları yaptı:

Macaristan’la 2018’de 2,5 milyar dolar civarında seyreden ticaret hacmimizi 6 milyar dolara ulaştırma konusunda irade beyanında bulunduk. Toplam 10 anlaşma imzaladık.

Macaristan, AB ülkeleri içerisinde bizi en iyi anlayan ve birçok konuda her zaman yanımızda olan bir ülke. Bunu 15 Temmuz ve Barış Pınarı Harekatı’nda da gösterdi.

Maalesef Avrupa’da ufuk daralmasına, stratejik aklın devre dışı kaldığına ve Türkiye’ye karşı ön yargılı tavırların sergilendiğine şahit oluyoruz.

Malum şu anda Rusya, rejim güçleri ile beraber hareket ediyor. Rejim güçleri ile hareket ederken de belli yerlerde terör örgütü PKK-PYD-YPG ile bağlantısı var.

3 milyon 650 bin mülteciye de yine aynı şekilde her şeyiyle biz bakıyoruz. Bunların kahir ekseriyeti Arap. Bunların yanında bir miktar da Hristiyan, Keldani, Arami, Ezidi var.

Bu Arap Ligi’nin yaptığı en ufak bir yardım, destek söz konusu değil. Bütün yapılanları 40 milyar doların üzerindeki harcamayla biz gerçekleştiriyoruz.

AB de sözünü tutmamıştır. 2015 yılında 3 milyar avro vereceklerdi. Oralarda kaldılar. Kendileriyle konuştuğumuz zaman “verdik, veriyoruz” gibi ifadelerle aldatmacaları oynuyorlar. Bunların birbirinden farkı yok.

Barış Pınarı Harekatı kesinlikle devam edecek. Burada son terörist bölgeyi terk etmedikten sonra biz bu işi bırakmayız. Diğer ülkeler buradan çıkmadıktan sonra biz buradan çıkmayız.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ