Erbil’de Türk diplomatlara silahlı saldırı: Ölü ve yaralılar var

Irak’ın Erbil kentinde bir restorana silahlı saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda Türkiye Cumhuriyeti Erbil Konsolosluğunda görevli 3 diplomatın şehit edildiği öğrenildi.


Erbil’deki silahlı saldırıda saldırganın susturucu silah kullandığı ifade edildi. Gerçekleştirilen eylemin doğrudan diplomatlara yönelik olduğu vurgulandı. Saldırganın olay yerinden kaçtığı aktarıldı.

Reuters, saldırıda 3 Türk diplomatın hayatını kaybettiğini duyururken, Irak devlet televizyonu, yaşamını yitiren diplomatlardan birinin başkonsolos yardımcısı olduğunu kaydetti.Başkonsolos Hakan Karaçay’ın ise, saldırı sırasında olay yerinde olmadığı belirtildi. Restoran sahibi, konsolosluk çalışanları içeri girdikten sonra sivil giyimli saldırganın iki silahla doğrudan konsolosluk çalışanlarını hedef alarak ateş açtığını belirtti.


Erbil Emniyet Müdürü Abdulhalik Talat, olaya ilişkin soruşturma başlatıldığını, daha sonra detaylı açıklamanın yapılacağını söyledi. Olay yerine çok sayıda güvenlik güçleri sevk edildi. Olayın ardından Erbil’den Süleymaniye ve Kerkük’e giden yollar ulaşıma kapatıldı.

Dışişleri Bakanlığından saldırıya ilişkin yapılan açıklamada, “Saldırının faillerinin süratle bulunması için Irak makamları ve yerel yetkililer nezdinde girişimlerimiz sürmektedir” denildi.

 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ