Emekli Tuğgeneral: ‘AKP yeni bir olağanüstü hale hazırlık yapıyor’

Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk, toplumsal olaylarda TSK’ya ait silahları polis, jandarma ya da MİT’e devrine imkan sağlayan değişikliğin “AKP’nin olağanüstü bir duruma hazırlığı” olduğunu söyledi.


Gazeteci Semra Topçu’nun Youtube kanalındaki söyleşine katılan Haldun Solmaztürk “Çok açık bir şekilde olağanüstü bir duruma hazırlık bu. Olağanüstü durumda parti devletinin ve onun destekçilerinin tekrar iktidarda kalması için ne gerekiyorsa o yapılıyor, bu çok vahim karanlık bir tablo” dedi.

AKP SEÇİMİ KAYBEDERSE, ‘KAYBETMEDİK’ DEME HAZIRLIĞI YAPIYOR


AKP iktdarının “Seçimi kaybetmeleri halinde ‘Kaybetmedik’ diyerek bir hareket içine girme hazırlığı” içinde olduğunu savunan Solmaztürk “Muhalefetin yapması gereken, parti devletinin ülkeyi otoriterlikten totaliterliğe döndürdüğünü halka anlatması. Trump’ın teşebbüs ettiği gibi bir şeye teşebbüs ederlerse, başaramayacaklarına halkı ikna etmesi. Buna hep birlikte karşı koymamız lazım. Üç-beş kişinin Türkiye’ye kaosu dayatmasını hep birlikte reddetmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

‘POLİSİN ELİNDE ZIRHLI ARAÇLAR VAR, NEDEN ŞİMDİ BÖYLE BİR KARAR ALDILAR’

Solmaztürk şunları söyledi:

“Polis ve jandarmanın altından kalkamayacağı bir olay gerçekleştiğinde valilerin kontrolünde birlikte olayları bastırır ve kışlaya döner. 2010 yılında bunu kaldırdılar. O zaman itiraz ettik, dinlemediler. Sonra 2016’da kalkışmadan üç gün önce bunu yine getirdiler. Bu da dikkat çekici, ayrı bir tartışmadır, şaibedir. Bu son karara gelirsek, silahlı kuvvetlerinin yardımcı olması değil, silahlarını kullanmaları söz konusu.

Bugün polisin elinde tank, uçak ve topçu birlikleri dışında bütün araç gereç zaten var. Zırhlı araçları var. Neden şimdi böyle bir karar aldılar, bilmiyoruz. İçişleri Bakanı ve Cumhurbaşkanı bu soruları yanıtlasın. Ama belli ki, kafalarında bir şey var. Bunda da Milli İstihbarat Teşkilatı’nın özel bir yeri, rolü var. Bu son yapılan düzenlemede Mit müsteşarına statü olarak, yetki olarak bakanların üzerinde rol verildi. Yani bakana verilmeyen yetkiler verildi.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ