Ekrem İmamoğlu: Kürtçe kurslar açılacak

Hakkı Savunanlar Platformu üyeleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir toplantı gerçekleştirdi.


Perşembe günü yapılan toplantıya, Hakkı Savunanlar Platformu Sözcüsü İlyas Buzgan, gazeteci yazar İlhami Işık, Gazeteci İslam Özkan, Şair Hamid Ömeri, Av. Aysel Aba Kesici ve Kürdoloji Mezunu Leyla Ekinci katıldı.

Toplantıya dair PeyamaKurd’e açıklama yapan platform sözcüsü İlyas Buzgan, toplantının oldukça olumlu bir atmosferde gerçekleştiğini ifade etti. Kürçte kurslarla ilgili daha önce Ahval’e konuşan Buzgan ‘CHP, AKP’nin 2012 yılına kadarki söylemini devraldı’ demişti.


Buzgan, daha önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptıkları ve Kürdoloji Mezunlarının katıldığı toplantıda sözünü aldıkları İstanbul Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (İSMEK) bünyesinde Kürtçe kurs açılması talebinin Ekrem İmamoğlu’na tekrar iletildiğini ve kendisinin de net bir şekilde İSMEK bünyesinde Kürtçe kursların açılacağını teyit ettiğini söyledi.

Toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni devraldıktan sonra İSMEK’te bazı sorunların henüz çözülmediğine dikkat çeken İmamoğlu, platform üyelerine sorunların çözülmesi ile birlikte İSMEK’te Kürtçe kursların açılacağını söyledi.

Buzgan ayrıca, İmamoğlu'nun en kısa zamanda Platformla geniş katılımlı bir toplantı yapılacağını söylediğini de sözlerine ekledi.

Ahval’de daha önce yayınlanan habere göre Hakkı Savunanlar Platformu’nun kuruluş hikayesi, Buzgan’ın anlatımıyla şöyle yer almıştı:

“Öncelikle bizim İstanbul’da yaşayan Kürtlerin temsilcisi olma gibi bir iddiamız ve istencimiz yok. Sadece İstanbul’da yaşayan Kürtlerin kültürel, dilsel taleplerini belirli mercilere kabul ettirmeye yönelik girişimlerimiz var. Hakkı Savunanlar Platformu, 24 Haziran seçimlerinden önce bir grup Kürt aydını, gazeteci, muhafazakâr, demokrat, liberal, solcu arkadaşların içinde olduğu bir platform olarak ortaya çıktı.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ