Ekranı 5 gün karartılan TELE 1’den Türk medyasına çağrı: Aydınlık için bir dakika karartma yapalım!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) Halk TV ve TELE 1 kanallarına verdiği 5 günlük ekran karartma cezasına tepkiler artıyor. TELE 1 TV, “Aydınlık için bir dakika karartma” çağrısı yaptı.


Medyaya sansürün son kurbanlarından TELE 1 TV’den protesto çağrısı geldi. Televizyonun Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın imzasıyla yayımlanan çağrı metninde şu ifadeleri kullandı: “TELE1 ve Halk TV ekranlarının karartılacağı 5 gün boyunca, saat 21.00’de RTÜK’ün ekran karartma cezalarını doğru bulmayan bütün televizyon kanallarını 1 dakika süreyle ekran karartmaya çağırıyoruz. Bu süre içinde, TELE 1 ve Halk TV’ye uygulanan sansüre karşı çıkan aydınların, gazetecilerin, akademisyenlerin, siyasetçilerin de davet edilecekleri hiçbir TV programına katılmamalarını öneriyoruz. Düşünce ve ifade özgürlüğünden yana bütün meslektaşlarımızın bu çağrıya uyacağına inanıyor; basın ve ifade özgürlüğü için bütün toplumu dayanışmaya çağırıyoruz.”

AKP iktidarının 2015 yılında Bugün Gazetesi ve Kanaltürk Televizyonu’nu bünyesinde barındıran İpek Medya’ya polis baskınıyla el koymasının ardından basına yönelik saldırısı her geçen gün daha da hız kazandı. 15 Temmuz 2016 sonrası 2 yıllık OHAL döneminde 189 gazete, dergi, TV, radyo, haber ajansı ve yayınevinin kapısına kilit vuruldu. Yüzlerce gazeteci hapse atıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ