Ekonomik tedbir paketine ‘sosyal medya fişlemesi’ girdi

AKP'nin hazırladığı "ekonomik tedbir paketi"ne sosyal medya düzenlemesi de girdi. İnternet siteleri, kullanıcılarının ihlallerini raporlayarak yetkili makamlara bildirecek.


Koronavirüs salgınına karşı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan ve “ekonomik tedbir paketi” olarak adlandırılan bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi taslağı, görüş alınmak üzere sivil toplum kuruluşlarına gönderildi. Toplam 62 maddeden oluşan yasa taslağı farklı konularda düzenlemeler içerirken, sosyal medya şirketleri de torba teklif içine girdi.

İNTERNET TRAFİĞİ BANT GENİŞLİĞİ DARALTILACAK


Buna göre Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’deki yetkili makamlarca gönderilecek tebligat, bildirim veya taleplerin gereğinin yerine getirilmesi için yetkili en az bir kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirlemekle yükümlü olacaklar.

Bildirime rağmen 30 gün içinde temsilci belirlemeyen sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50’si oranında daraltılacak. Yeniden 30 günlük süre içinde temsilci belirlenmemesi halinde bant genişliği yüzde 95 oranında daraltılacak.

Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, “özel hayatın gizliliğini ihlal eden” içeriklere ilişkin başvuruda bulunan kişilere en geç 72 saat içinde cevap vermek zorunda olacak. Bu kuruluşlar, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmakla yükümlü olacak.

Sosyal medya sitelerine ayrıca, uygunsuz olarak tespit edilen içeriklerle ilgili 72 saat içinde resmi merciilere yanıt verilmesi zorunluluğu getiriliyor. İnternet siteleri, bu işlemlerini raporlamak ve Türkiye’de bağlı bulunduğu kurumlara da bildirmek zorunda olacak. Kanun taslağında internet sitelerinin Türkiye’deki kullanıcılarının verilerini ülke içerisinde barındırma zorunluluğu da getirildi. Bu işlemleri uygulamayan siteler de yaptırıma tabi tutulacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ