Duruşmada Demirtaş’tan Yıldırım’a tepki: Şirazesinden çıkmış

HDP’li Selahattin Demirtaş, kendisini masum insanların ölümüne sebebiyet vermekle suçlayan Binali Yıldırım’a mahkemede tepki gösterdi. Yıldırım’ın şirazesinden çıktığını ifade etti.


Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın hakkında 142 yıl hapis cezası istemiyle yargılandığı ana davanın duruşmasının ikinci oturumu Ankara Sincan Cezaevi Kampüsünde devam ediyor. Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS’le duruşmaya katılıyor.

Demirtaş, “Dışarıda olsam aleyhime bu kadar algı yapmalarına izin vermezdim. Hepsini tek tek teşhir ederdim. Düşünün ki, benimle ilgili dün masum insanların ölümünün müsebbibi diye açık açık yargıya müdahale edecek açıklama yapan şahıs, başbakanlık yaptı bu ülkede” dedi. AKP’nin İstanbul adayı Binali Yıldırım’ın şirazesinden çıktığını söyledi.


BENİM SÖYLEDİKLERİM SUÇSA İKİMİZ YAN YANA OLMALIYDIK

Selahattin Demirtaş, Yıldırım’ın kendisiyle ilgili konuştuğunu ancak hapiste olduğunu için buna cevap veremediğini vurguladı. “Binali Bey’in gelip bir duruşmamı izlemesini isterdim. Gelseydi bir baksaydı neyle suçlanıyoruz. Binali Yıldırım, benim söylediklerim suç olsaydı şu anda ikimiz sanık sandalyesinde yan yana olmalıydık. Bak, Kürdistan dediğim için yargılanıyorum” dedi.

BUNLARIN SİYASETİ RANTI PAYLAŞMAK ÜZERİNE

Demirtaş, Binali Yıldırım’ın “Demirtaş seçimde biz destek veriyoruz, o da seçimden sonra bizi görsün” dediğini belirtti. “Yurttaşlarımızın iyiliği için bir şey isteyebileceğimiz hiç akıllarına gelmiyor. Bunların siyaseti rantı paylaşmak üzerinedir. Biri birine destek veriyorsa demek ki ekonomik çıkar vardır. Kafa başka türlü çalışmıyor” diye konuştu.

BİN YIL DA VERSELER BAŞ ÜSTÜNE

Demirtaş savunmasında şunları söyledi: “Biz ilkeli, ahlaklı, dürüst siyasetçileriz. AKP’ye destek vermedik diye bin yıl da ceza verilecekse baş göz üstüne. Şeref duyarız. Yeter ki arkamızdan kimse bize, ‘soyguncu, talancı, rantçı, hırsız’ demesin. Yeter ki arkamızdan kimse, ‘bunlar haysiyetsiz’ demesin.”

KÜRDİSTAN TARİHİ BİR GERÇEKLİK OLDUĞU İÇİN VAR

Fezlekeyi hazırlayan savcıyı hukuktan anlamamakla suçlayan Demirtaş, “Kürdistan” demenin terör propagandası olmadığını kaydetti. “Tayyip Erdoğan dedi diye değil, Binali Yıldırım dedi diye değil, Mustafa Kemal Atatürk dedi diye değil, Sultan Abdülmecid dedi diye değil, Selçuklu Sultanı Kürdistan Eyaleti ilan ettiği için değil; Kürdistan, tarihi bir gerçeklik olarak var olduğu için var” ifadelerini kullandı.

BUNU CEMAATİN DEĞİL AKP’NİN SAVCILARI KOYDU

Selahattin Demirtaş, 2012’deki bir konuşmasının dosyada olduğunu da sözlerine ekledi ve şu değerlendirmeyi yaptı: “Bana ‘masum insanların ölümüne sebebiyet vermiş kişi’ diyen Binali Yıldırım’a söylüyorum. Dosyamda ne tür deliller olduğunun da bir kez daha bilinmesini istiyorum. Bunu da cemaatin savcıları koymadı. Bugün AKP’nin savcıları koydu.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ