‘Diyarbakır’da ev basan polisten iki çocuğa köpekli işkence’ iddiası

Diyarbakır’da bir soruşturma kapsamında evi köpekle basan polislerin, anne ve babayı yere yatırıp şiddet uyguladığı, evdeki çocukların üzerinde ise köpek gezdirdiği iddia edildi.


Diyarbakır’da bir evi köpekle basan polislerin, anne ve babayı yere yatırıp şiddet uyguladığı, evdeki 7 ve 16 yaşındaki iki çocuğu ise odaya kapatıp köpek gezdirdiği iddia edildi. Baba F.T. örgüt üyeliği iddiasıyla tutuklanırken, çocukların ağır travma yaşadığı belirtiliyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 20 Ekim’de merkez Kayapınar ilçesinde yaşayan T. ailesinin evine baskın düzenlendi.


Mezopotamya Ajansı’ndan Fahrettin Kılıç’ın haberine göre baskında, F.T. ve H.T. çifti ile 7 ve 16 yaşındaki çocuklarının polisin işkencesine maruz kaldığı iddia edildi.

Gözaltına alınan F.T., çıkarıldığı mahkemece “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. Anne H.T. ise aile boyu maruz kaldıkları işkenceyi anlattı.

H.T., sabah saat 05.00 sıralarında bulundukları binanın etrafının polislerce sarılarak evlerine baskın düzenlendiğini ve kapının polislerce kırıldığını söyledi.

“KÖPEKLİ İŞKENCE” İDDİASI

Evin kapısının kırılmasının ardından üç polisin köpekle eve girdiğini söyleyen H.T., şunları aktardı:

“Köpeği eşimin üstüne saldılar. 7 ve 16 yaşındaki iki oğlum dayılarının odasında uyuyordu. Oğlum polislerden korktu ve bağırdı. Babaları polislerin çocuklara şiddet uygulandığını düşünerek çocukların odasına doğru koştu fakat polisler eşimi şiddet uygulayarak başka odaya götürdü.”

Polislerin başına silahla vurup üstüne köpek saldıklarını söyleyen H.T., köpeğe karşı kendisini savunması üzerine silah dipçiğiyle darp edildiğini aktardı.

Ardından polislerin köpeği, eşi ve çocuklarının bulunduğu odaya götürdüğünü anlatan H.T., şunları aktardı:

“Çocuklarımı yüzükoyun yere yatırmışlar. Köpeği çocukların üzerinde yürütmüşler. Çocuklarım travma yaşadı. 6 gündür korku içinde yaşıyorlar. Yaklaşık 2 saat işkenceye maruz kaldık. Eşim yaklaşık 10 polis tarafından yere yatırılarak darp edildi. Daha sonra içeriye 3 sivil polis girdi ve köpeği dışarı çıkardı.”

“İŞKENCE BİTİNCE KOMŞULARI ÇAĞIRDILAR”

Daha sonra 3 sivil polisin evi aradıktan sonra kimlikleri alarak komşuları çağırdığını söyleyen H.T., “Komşularımıza ‘Bakın biz onlara bir şey yapmadık, bir şeylerini çalmadık’ diyerek, tutanak tuttular” dedi.

“ÇOCUKLAR HALA TRAVMA YAŞIYOR”

Çocuklarının bu olaydan etkilenerek travma yaşadığını belirten H.T., “Oğlum hala geceleri korkudan bağırıyor, ağlıyor ve babasını soruyor. Ona babasının tutuklandığını söyleyemedik. Geceleri uyuyamıyor. Bu olay çocuklarım üzerinde çok büyük bir etki yarattı” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ