Diyanet, Kur’an kurslarını çocuklara zorunlu kılmaya hazırlanıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, 4-6 yaş grubu çocuklara Kur'an kurslarının zorunlu olması için çalışma yürüttüğü ortaya çıktı.


Diyanet'in raporlarında tespit edilen hazırlıklar hayata geçirilirse Kur'an kursları ilköğretim sisteminin ilk basamağı haline gelecek.

Diyanet’in yürüttüğü çalışma; 4-6 yaş grubu için Kur’an kurslarının zorunlu hale getirilmesini, 13-18 yaş grubuna özgü yaz Kur’an kursu açılmasını ve öğrenci yurtları, gençlik merkezleri, cezaevleri, hastane, YURT-KUR, üniversite kampüsleri gibi yerlerde Kur’an kursları açılmasını öngörüyor.


KUR’AN KURSLARI ZORUNLU EĞİTİMİN PARÇASI OLACAK 

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın eğitimle ilgili yaptığı yeni planlar, Diyanet’in 2021 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’na yansıdı. Raporda, “4-6 yaş grubu Kur’an kurslarının okul öncesi zorunlu eğitimden sayılmasına yönelik MEB ve ilgili akademisyenlerle toplantı gerçekleştirilecektir” denildi.

ORTAK MÜFREDAT İÇİN KOMİSYON KURULDU 

Öte yandan Diyanet, 4-6 yaş grubu yaz Kur’an kurslarına yönelik öğretim programının etkin yürütülmesi, uygulamada birliğin sağlanması amacıyla programa uyumlu bir ders materyalinin hazırlanması kapsamında bir komisyon oluşturdu. Kur’an kursu öğreticilerinden oluşan komisyon üyeleri, bu amaçla taslak metinleri hazırladı. Taslak metinlerin değerlendirilmesi işlemleri sürüyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ