Diyanet de Erdoğan'ın izinde: "Fıkıh güncellenmeye müsaittir"

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "İslam'ın güncellenmesi" tartışmaları hakkında konuştu. Erbaş, "Fıkıh güncellenmeye müsaittir ve güncellenmelidir. Zaman geçtikçe yeni yeni problemler ortaya çıkıyor, o problemlere çözüm bulunması gerekiyor" dedi.
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, CNN Türk yayınında, Doğan TV Ankara Temsilcisi Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı.Ali Erbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının ardından başlayan “İslam’ın güncellenmesi” tartışmalarına değindi.

“Fıkıh güncellenmeye müsaittir ve güncellenmelidir” diyen Erbaş, “Bir de sabiteler vardır, onlar değiştirilemez. İlahiyat fakültelerinde günümüz fıkıh problemleri gibi bir takım dersler okutuyoruz. Zaman geçtikçe yeni yeni problemler ortaya çıkıyor, o problemlere çözüm bulunması gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın da kastettiği o. Dinin güncellenmesi diye bir şey söz konusu değil fıkhın güncellenmesi” diye konuştu.

Din adamı olarak tanınan bazı kişilerin, kadına şiddetle ilgili vaazları sorulan Erbaş, kadına şiddetin İslam’da yeri olmadığını söyledi. Erbaş, “Bunu asla tasvip etmiyoruz” dedi. Kız çocuklarının okula gönderilmemesine karşı, kadın vaizlerin çalışmalar yaptığını aktardı.


‘DİNİ KONULAR MEDYADAN UZAKTA TARTIŞILMALI’

Din adamı olarak medyada yer alanların dikkatli olmasını isteyen Ali Erbaş, şöyle devam etti:

“Kendini dini otorite olarak mı tanıyorlar yoksa öyle mi tanınıyorlar. Bazen de şeyh uçmaz, mürit uçurur derler ya. Bazı konular müzakere gerektirir, bu konuların ilmi ortamlarda tartışılması gerekiyor. Şimdi Ramazan geliyor, bazı hocaların farklı görüşleri münakaşa gibi karşılıklı olarak yer alıyor. Bu kardeşlerimizi dikkatli olmaya davet ediyorum. Dini konuların medyadan uzak ortamda tartışılıp kamuoyuyla paylaşılması gerekiyor.”

Diyanet İşleri Başkanlığı’na ilk kez kadın başkan yardımcısı atadıklarını söyleyen Erbaş, kadın müfettiş ve murakıplar da görevlendireceklerini belirtti. Erbaş, “1 milyon civarında kadın Kur’an kursu öğrencimiz var. Kurslarımızın tamamı, müftülüklerin ve mülki amirlerin izniyle açılıyor. Kaçak bir kursu tespit edilirse hemen kapatıyoruz. Mevcut kurslardan şartları taşıdığı için izin verilen, zaman içinde şartları sağlamadığını tespit ettiğimiz kurslarımız olursa onları da hemen kapatıyoruz” şeklinde konuştu.

Duvar
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ