Dışişlerine çağrılan büyükelçi: Türkiye’ye ağır yaptırımlar yolda

İş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılması için çağrı yapan 10 büyükelçi Dışişleri'ne çağrıldı. Görüşmeye katılan bir büyükelçi, "Büyük yaptırımlar yolda" dedi.


İş insanı Osman Kavala’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Avrupa Konseyi kararları uyarınca serbest bırakılması çağrısı yapan 10 ülkenin büyükelçisi dün Dışişleri Bakanlığı’na çağrılar uyarıldı. Birçok bakan ve AKP yöneticisi de büyükelçilere tepki gösterdi.

Kavala için çağrı yapan büyükelçiler arasında Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Almanya ve Fransa elçileri de bulunmuştu.


Görevlerini yaptıklarını belirten büyükelçiler Türkiye’ye büyük yaptırımlar geleceği uyarısında bulundu. Dışişlerine çağrılan büyükelçilerin, “Biz görevimizi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Hukuku uygulamıyorsunuz” dedikleri kaydedildi.

Dışişleri’ndeki görüşmeye katılan bir büyükelçi, DW Türkçe’ye konuştu. Kavala davası nedeniyle Türkiye’ye ağır yaptırımların yolda olduğunu söyleyen büyükelçi, “Türkiye, Kavala neden tahliye edilmiyor, açıklamak zorunda. Ağır yaptırım kaçınılmaz” ifadesini kullandı.

“AĞIR YAPTIRIMLAR KAÇINILMAZ”

Büyükelçi şu ifadeleri kullandı: “Gezi davasından beraat eden Kavala için AİHM tahliye istedi. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Türkiye’yi uyardı. Türkiye bu kararlara neden uymuyor? Neden Kavala tahliye edilmiyor? Türkiye bunu açıklamak zorunda. Davayı siyasallaştıran AB değil Türkiye. Hak ihlali ortada. Türkiye’nin ağır yaptırımla karşılaşması kaçınılmaz.”

AVRUPA KONSEYİ BİR AY SONRA AİHM’E BAŞVURACAK

Habere göre büyükelçiler, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin bir ay sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’na başvuracağını ve Türkiye üzerindeki baskının arttırılacağını söyledikleri aktarıldı. Konsey’in, Türkiye’nin güvenirliğini sorgulamayı gündeminden düşürmeyeceği vurgulandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ