Dışişleri Bakanlığından ABD’ye çağrı: Hatanızdan geri dönün

Dışişleri Bakanlığı, Rus S-400 hava savunma sistemini aldığı için Türkiye’yi F-35 programından çıkaran ABD’ye tepki gösterdi. Bakanlık, ABD’ye hatadan geri dönme çağrısı yaptı.
Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’un, Rus S-400 hava savunma sistemi alımı dolayısıyla Türkiye’nin F-35 Savaş Uçağı programından çıkarılmasına Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama ile cevap verdi. Dışişleri açıklamasında, “Bu tek taraflı adım, müttefiklik ruhuyla bağdaşmadığı gibi hiçbir meşru gerekçeye de dayanmamaktadır” denildi.


F-35 programının ana ortaklarından olan Türkiye’nin programın dışında bırakılmasının adil olmadığını belirten Dışişleri, S-400 sisteminin F-35’leri zaafa uğratacağı iddiasının da geçersiz olduğunu savundu. Dışişleri Bakanlığı, “Bu konuda NATO’nun da katılacağı bir çalışma grubu kurulması teklifimizin karşılıksız bırakılması ABD tarafındaki önyargının ve meseleyi iyi niyetle kendi boyutları içinde çözme iradesinin eksikliğinin en bariz göstergesidir” dedi.

G-20 OSAKA ZİRVESİ RUHUNA ATIF

ABD’yi terörle mücadelede Türkiye’yi “söylemle değil eylemle” destek olmaya çağıran Dışişleri Bakanlığı, “Sayın Cumhurbaşkanımız ile Başkan Trump arasında Osaka’da gerçekleştirilen G-20 Zirvesi sırasında yapılan görüşmede ortaya konan anlayışa her düzeyde sadık kalınması bu bakımdan büyük önem taşımaktadır” dedi.

ABD’yi F-35 kararından dönmeye davet eden Dışişleri, “ABD’yi stratejik ilişkilerimizde onarılmaz yaralar açacak bu hatadan geri dönmeye davet ediyoruz” şeklinde açıklama yaptı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ