Deprem bölgesinin halkı anlatıyor: Yıkım göz göre göre gelmiş...

Elazığ'daki deprem sonrası halkın, gece eksi 10’ları bulan soğukluğa rağmen evlerine girmediği belirtiliyor.


AFAD ve belediye, deprem bölgesine 10 bin 5 aile çadırı, 400 genel maksatlı çadır kurarken, çadırda yer bulamayanların ise geceyi ya camilerde ya da yakınlarının evlerinde geçirdiği kaydediliyor.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, yıkımın nedeninin ihmal, yoksulluk ve çaresizlik olduğu ifade ediliyor.


Depremden en fazla etkilenen bölgelerden olan Mustafa Paşa Mahallesi’nde yıkılan Kalay Apartmanı’nda terzi dükkânı olan Ali Sertkaya, binada 2010’daki deprem sonrasında hasar olduğunu belirterek, “Sıvalarla buradaki çatlakları kapattılar. Karakol, belediye ve bakanlıktan geldiler. Yardım yapacağız diye söz verdiler. Ancak alakası kalmadı. Kimse yardım yapmadı. İnsanlar mecbur burada oturmak zorunda kaldı” diyor ve ekliyor:

“Ölenler komşularım. Benim terzi dükkânım var. Makineler enkaz altında kaldı. Ne yapacağımızı şaşırdık. Her şey sizlerin gözünüzün önünde. Buradaki binalar eski ve 1990’lı yıllarda yapılan binalar. Binaların doğru düzgün temeli yok. Bir karış beton atıp üzerine bina yapmışlar.”

Bölgeden izlenimlerin aktarıldığı haberde, söz konusu mahallede 1990’lı yıllardan kalma binaların neredeyse tamamının duvarlarında çatlak veya yıkıklar olduğu belirtiliyor.

Yaşının 70’i aştığını söyleyen Dursun Üstünkaya, depreme evde yakalandıklarını söylüyor:

“Ben torunlarımı kucaklayıp zor bela dışarı kaçtım. Ev gitti geldi, yıkılacak zannettim. Şimdi de bir tanıdığımın evinde kaldık iki gece. Ama bu gece nerede kalacağım, bilmiyorum. Çadır nereden alacağım bilmiyorum. Kimse gelmedi buraya, halimizi sormaya. Evimde hasar büyük. Yarın nerede kalacağım bilmiyorum. Korkuyorum ki evin dibine geleyim. Nerede oturacağımızı bilmiyorum.”

İsmini vermek istemeyen üniversite mezunu bir genç ise geceyi camide geçirdiklerini belirterek, çadır istemelerine karşın kendisine verilmediğini iddia ediyor. 

Şehrin merkezindeki Kültürpark’ta kurulan çadırların büyük bölümüne Suriyeli sığınmacıların oturduğu ifade ediliyor.

Buradan iki çocuğu ile birlikte geçen Hasan Aydın adlı vatandaş, “Çadır alamadık, 20 günlük bebeğimle sokakta kaldık” diyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ