'Depolarda 400 bin ton var, ithal patatesle kim zengin edilecek?'

Krizle birlikte tarım bitirme noktasına gelirken patates dahi yurt dışından ithal edilir hâle geldi. Hükümetin 20 Nisan’a kadar sıfır gümrükle patates ithalatı kararı alması üzerinden tartışmalar sürüyor.
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Aldığımız istihbarata göre depolarda 400 bin ton patates var. 20 Nisan’da Adana’da ve Ödemiş’te turfanda patates çıkacak. Ne bu telaş, ithalat kararı niye alındı? Birilerinin cebini doldurmak için mi üreticimizin ayağına kurşun sıkıldı” görüşünü savunuyor.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre CHP’li Aygun, patates ithalatı için Mısır, İran ve Kazakistan ile görüşmeler yapıldığını söylüyor. Ayrıca, buralardan alınacak yemeklik patatesin, tohumluk olarak kullanılacağı iddialarını da hatırlatan CHP'li vekil, “İthal edilecek yemeklik patates, tohumluk olarak kullanılırsa ve bu patatesler hastalıklı çıkarsa Türkiye’de üretime vurulacak darbe hesap edildi mi” diye soruyor.

Mısır’da patatesin tonunun 2 bin 400-2 bin 500 lira, İran’da da 1200-2 bin lira arasında olduğuna dikkat çeken Aygun, “Bu kararname çıkmadan önce iki firmanın İran ile görüşüp, patatesi ucuza kapattığı, böyle bir anlaşma yaptığı yönünde iddialar dolaşıyor. Sonra da yüksek fiyattan iç piyasaya verecekleri söyleniyor. Kendi üreticimizi nasıl mağdur ederiz” ifadesini kullanıyor.


Haziran 2018'de patatesin raflardaki fiyatı altı liraya kadar çıkarken ortalama olarak 1 patatesin fiyatı 1 lira olmuştu. Tarımsal ürünlerdeki en belirgin fiyat değişimleri patates ve soğan ikilisinde yaşanıyor. O dönem, pateteste yüzde 94'e varan artışlar gözlemlenmişti. 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ