Demiryolcular Ankara’da: ‘Kazaların sorumlusu liyakatsiz atamalardır’

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyelerinin TCDD'de yaşanan sürgünlere karşı İstanbul, İzmir, Adana ve Diyarbakır’dan başlattığı yürüyüşte Ankara’ya ulaşıldı.

BTS Başkanı Bektaş, “Yarın öbür gün demiryollarında kaza olunca siz sorumlu olacaksınız. Kazaların sorumlusu liyakatsız atamadır” dedi.

Sürgünlere karşı BTS Genel Merkezi’nden yürüyerek TCDD Genel Merkezi’ne gitmek isteyen sendika üyelerini polis engelledi. Toplu bir şekilde yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirten polise tepki gösteren BTS Başkanı Hasan Bektaş, “Demiryollarında memursunuz. Devlette yükselmenin şartları vardır. Bu sürgünlerin sorumlularına seslenmek istiyoruz. Yarın öbür gün demiryollarında kaza olunca siz sorumlu olacaksınız. Kazaların sorumlusu liyakatsız atamadır. Genel müdüre bu sürgünleri neden yapıyorsunuz diye sormaya benim hakkım yok mu? Bu suç mu? Bu suçsa beni alın buradayım. Sendika olarak üyelerimin hakkını sormak suçsa alın beni” dedi.
DEMİRYOLU ÇALIŞANLARINA POLİS ENGELİ 

Serkan Alan’ın Gazete Duvar’da yayınlanan haberine göre; çok sayıda çevik kuvvet polisinin beklediği genel merkez binası önünde BTS yöneticileri ile polis amirleri arasında yürüyüş için uzun süre müzakere gerçekleşti. CHP’li ve HDP’li Milletvekilleri de demiryolculara destek olmak için genel merkez binası önüne geldi. Yapılan görüşmelerin sonunda toplu şekilde yürüyüşe izin verilmedi ve sendika üyeleri araçlarla Ankara Garı önüne geçti.

‘LİYAKATSİZ ATAMA ÖLÜM GETİRİR’

Ankara Garı önünde milletvekilleri, sendika temsilcileri ve polis arasında süren görüşmenin ardından TCDD Genel Müdürlüğü önünde en fazla 20 kişinin katılımıyla basın açıklaması yapılmasına izin verildi.

“Hülle atama istemiyoruz”, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Liyakatsiz atama ölüm getirir” sloganları atan demiryolcular, “Sürgünler geri alınsın”, “Evde hayat TCDD’de sürgün var”, “Korona günlerinde sürgün hukuksuzluktur” yazılı pankartları taşıdı.

‘SALGINDA SÜRGÜN İNSANLIK SUÇUDUR’

TCDD Genel Müdürlüğü önünde yapılan açıklamada konuşan BTS Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz, “Yıllardır TCDD’ye emek veren demiryolcular, üye oldukları sendikadan ve anlayışlarından dolayı sürgün edildiler. Bu salgın sürecinde sürgün insanlık suçudur. Arkadaşlarımız onuruyla çalışmaktadır. Sizin bu baskılarınızdan korkmamaktadır. Ekmeğini isteyen onuru için mücadele eden insanlar korkmaz. Arkadaşlarımızın görevlerine iade edilmesini istiyoruz” dedi.

‘ASLA GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ’ 

Demiryolculara destek veren milletvekillerinden HDP Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları Oruç ise, “Pandemi zamanında insanların yaşam koşullarını görmeksizin bu sürgünlerin bir an önce durdurulması gerekiyor. Bugün iktidar liyakâtsizlikle her şeye imza attı. Birçok kurumda liyakâtsizlik hat safhada. Günlerdir yollarda olan, eylemler sürdüren emekçileri saygı ve minnetle selamlıyorum. İşçilerin yaşam koşulları düzelteceği yere işçileri sürgün eden iktidara karşı bizler asla geri adım atmayacağız” diye konuştu.

‘GİTTİĞİNİZ YOL, YOL DEĞİLDİR’

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek ise, “Yöneticilere seslenmek istiyorum. 31 tane arkadaşımızla ilgili aldığınız sürgün kararına karşı uyarı yapıyorum. Bu yaptığınız yanlıştan vazgeçin. Tez zamanda vazgeçmezseniz bu sizin ailenize utanç vesikası olarak yapılacaktır. İnsanları sürgün etmek çağ dışıdır. Gücünüzü nereden alıyorsanız şunu bilin ki gittiğiniz yol yol değildir. Tel örgülerin arkasında bizleri izleyen yöneticilere sesleniyorum. Bugün varsınız yarın gideceksiniz” dedi.

‘31 ARKADAŞIMIZ YÖNETMELİĞE AYKIRI OLARAK SÜRGÜN EDİLDİ’ 

TCDD’nin aldığı sürgün kararlarının iptal edilmesini isteyen BTS Başkanı Hasan Beştaş ise şunları söyledi:

“Bu kurumun çalışanı olarak utanç duyuyorum. 20 yıldır kazalarla liyakâtsiz atamalarla bu kurum gündeme geldi. 31 arkadaşımız, 15’i sendika üyemiz haklarında hiçbir soruşturma olmadan yasama yönetmeliğe aykırı sürgün edildiler. Eyy genel müdür neden yapıyorsun bunu? 12 Mayıs’tan bu yana kapıları kapatmış. Eyy genel müdür sen gideceksin biz kalacağız. Sayın ulaştırma bakanı neden sessiz kalıyorsun? BTS kazalarla ilgili kamuoyuna söz söylüyor, BTS demiryolları arazilerinin peşkeş çekilmesine karşı çıkıyor. O halde BTS kafalarında engeldir. Bizi susturmak isteyenler bilsin ki susmayacağı. Yanlış yaptınız siz de göreceksiniz.”

GENEL MÜDÜR GÖRÜŞMEYİ KABUL ETTİ

Basın açıklamasının ardından TCDD İşletmesi Genel Müdürü Ali İhsan Uygun üç BTS yöneticisiyle konuya dair görüşmeyi kabul etti. BTS yöneticileri sürgünün iptal edilmesi talebiyle genel müdürlükteki görüşmeye katıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ