Demirtaş’ın avukatından Başsavcı Kocaman’a tepki: Biri adalet mi dedi?

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman, Ankara Başsavcısı Yüksel Kocaman'ın düğün sonrası Saray'a gider Cumhurbaşkanı Erdoğan'la fotoğraf çektirmesine sert tepki gösterdi.Demirtaş'la ilgili süreci kronolojik olarak yazan Karaman, davanın savcısı olan Kocaman'ın siyasi etki altında olduğunu yazdı.


Ankara Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın gelinlikli eşiyle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmesine yargı camiasından tepkiler gelmeye devam ediyor. Edirne Cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukat Mahsuni Karaman, Kocaman’ın Saray’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret ederek hediye almasını eleştirdi. Karaman, Demirtaş ile ilgili süreci  Başsavcı Kocaman’ın yönettiğine dikkat çekerek, “Biri Adalet mi dedi?” diye sordu.

Karaman, sosyal medya hesabından Demirtaş ile yargı sürecini kronolojik bir şekilde sıraladı. Yargı kararları öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamaları da kronolojik sıralamaya ekledi. Demirtaş’ın serbest bırakılmasının önlemek için siyasetçi ve yargı işbirliğini ortaya koydu.

Karaman’ın Twitter üzerinden “Arada hafıza tazelemek iyidir” başlığıyla yaptığı kronolojik sıralama şöyle:

Mart 2015, Erdoğan: “400 vekil verin bu iş huzur içinde çözülsün”

Mart 2015, Demirtaş: “Seni başkan yaptırmayacağız”

Haziran 2015: HDP’nin aldığı oy oranı nedeniyle AKP tek başına iktidar olma şansını yitirdi.

Temmuz 2015, Erdoğan: “Eşbaşkanlar bunun hesabını ödeyecekler, dokunulmazlıklar kaldırılmalı”

Ocak 2016, Erdoğan: “Dokunulmazlıklar kaldırılsın”

Mayıs 2016: TBMM dokunulmazlıkları askıya aldı/kaldırdı.

Kasım 2016: Demirtaş ve Yüksekdağ dahil 12 milletvekili tutuklandı.

Ocak 2017: Demirtaş’ın 142 yıl hapsi istenen dava açıldı.

Nisan 2017: Başkanlık sistemi Anayasa değişikliği Referandumu yapıldı.

Aralık 2017: Anayasa Mahkemesi Demirtaş başvurusunu kabul edilemez buldu.

Haziran 2018: Demirtaş tutuklu Cumhurbaşkanı adayı oldu.

Kasım 2018: AİHM, Demirtaş’ın siyasi nedenlerle tutuklandığını, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı ile seçme ve seçilme hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Kasım 2018, Erdoğan: “AİHM terör sevicidir. Karar bizi bağlamaz, karşı hamlemizi yapar işi bitiririz” dedi.

Aralık 2018: Demirtaş’a verilen 4 yıl 8 aylık ceza hemen onanarak kesinleştirildi.

Şubat 2019: Türkiye ve Demirtaş’ın itirazı üzerine AİHM Büyük Dairesi 18 Eylül 2019 tarihinde Strazburg’da duruşma yapmaya karar verdi.

2 Eylül 2019: Ankara 19 ACM, Demirtaş’ın tahliyesine karar verdi. Başka suçtan hükümlü hale getirildiği için Cezaevinden çıkamadı.

17- 18 Eylül 2019: AİHM Büyük Daire duruşma yaptı. 18- 19 Eylül 2019: Mahsup başvurumuz nedeniyle Demirtaş’ın tahliye olacağı anlaşıldı.

20 Eylül 2019: Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile birlikte şüpheli olmadığı bir dosya ve mükerrer bir suçlamadan ikinci kez tutuklandı.

20- 21 Eylül 2019, Erdoğan: “Bunları bırakamayız, bırakırsak şehitler bize hesap sorar dedi” 21- 20 Eylül 2020: Biri Adalet mi dedi?

Ha unutmadan: 22- 20 Eylül 2020: Cumhurbaşkanı, bu süreci yürüten Ankara http://C.Başsavcı ve eşini Saray’a davet edip düğün hediyesi taktı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ