Demirtaş'a hakaretten verilen mahkumiyet iptal edildi

Dilek Bozkurt Özgenç, sosyal medyada 'Karadeniz’e girmek zordur. Adama silahla dans ettirirler' diye yazmıştı.
Antalya’da yayınlanan bir derginin imtiyaz sahibi Dilek Bozkurt Özgenç, 17 Eylül 2015 tarihinde, sosyal medya hesabında, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili “Karadeniz’e girmek zordur. Adama silahla dans ettirirler” diye yazdı.

Bunun üzerine Demirtaş’ın avukatları, “halkı kin ve nefrete sürüklemek” gerekçesiyle Özgenç hakkında suç duyurusunda bulundu. Antalya 16’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada Dilek Bozkurt Özgenç’e, paylaşımı ve yaptığı yorum nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama” suçundan 1 yıl 6 ay hapis, “hakaret” suçlamasından da 200 fidan dikip, 6 ay boyunca bakımını yapma cezası verildi.

Mahkeme heyeti, Özgenç’e verdiği 1 yıl 6 ay hapis cezasını iyi hal nedeniyle 1 yıl 3 aya indirip, 5 yıl süreyle suç işlememe koşuluyla hükmün açıklanmasını geri bıraktı.


SAVCIYA GÖRE SUÇ UNSURU OLUŞMADI!

Davanın ardından Özgenç’in avukatı Anıl Yetişgin, cezaya itiraz ederek, kararın iptalini istedi. Yetişgin’in itirazı kabul edilerek, dava Antalya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görüldü.

Savcılık mütalaasında Özgenç’in paylaşımında suç unsuru oluşmadığını savundu. Avukatın itirazı da dikkate alınarak hükmün iptaline karar verildi. Mahkeme, yeniden görülmesi için dosyayı Antalya 16’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Avukat Anıl Yetişgin, “İtirazımız karşılık buldu. Antalya 16’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nin hukuka ve yasalara aykırı olan kararı ortadan kaldırılmış oldu. Dilek Bozkurt Özgenç’in bu suçtan ceza alamayacağına, suç unsurunun oluşmadığına karar verildi. Dosya geri gönderildi” dedi. (DHA)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ