Define uğruna 12 bin yıllık göl yok edildi

Gümüşhane’de valiliğin izniyle suyu boşaltılıp define aranan 12 bin yıllık Dipsiz Göl taş toprak doldurup yok edildi. Gölde altın aramak için izin alanların kimlikleri ise sır gibi saklanıyor.
Gümüşhane’de valiliğin izniyle define aranan 12 bin yıllık Dipsiz Göl’de herhangi bir kültür varlığına rastlanmadı. Suyu boşaltılan göl ise taş ve toprakla doldurulup yok edildi.


GÖLDE DEFİNE ARANDI

Deniz seviyesinden 2 bin 140 metre yükseklikte olan Taşköprü Yaylası’ndaki Dipsiz Göl’de define aramak için ismi açıklanmayan 2 kişi, kazı için başvuruda bulundu. Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü kazıya izin verdi. Jandarma eşliğinde yapılan kazıda suyu tahliye edilen göl alanı, iş makineleri ile kazıldı. Gölde yapılan aramalarda altın çıkmadı. Gelen tepkiler üzerine de çalışmalar sonlandırıldı.

VALİLİĞİN AÇIKLAMASI TEPKİ ÇEKTİ

Valilikten yapılan açıklamada, kazı çalışması için 2 kişinin İstovrama mevkisi 137 ada 98 No’lu parselde define araması talebinde bulunduğunun belirtilerek, ilgili kurumların olumlu görüşü üzerine kazı izni verildiği belirtildi. Açıklamada, “4 gün süren arama çalışması sonrasında, 10.11.2019 tarihi itibarıyla da alanda kapatma işlemi yapılarak alan eski haline getirilmiştir. Define araması yapılan alanda taşınır, taşınmaz herhangi bir kültür varlığına rastlanmamıştır” denildi. Valiliğin “eski haline getirildi” açıklaması tepki çekti.

KAZIYI KİMLERİN YAPTIĞI SAKLANIYOR

12 bin yıllık Dipsiz Göl’de tamamlanan kazı çalışmalarının ardından Dipsiz Göl’de açılan çukur taş toprakla doldurularak kapatıldı. Gölde su kalmazken altın olduğuna inanılan göldeki kazının kimler tarafından yapıldığı ise halen açıklanmıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ