“Davanın üzerinden ‘HSK korkusu’ mu geçti?”

Ankara’da Metin İyidil’i tahliye eden heyetin açığa alınması tartışılırken İzmir’de savcının beraat istediği eski General Nihayet Ünlü’nün karar duruşması iki kez ertelendi. Sonunda istinaf cezayı onadı.


Eski Korgeneral Metin İyidil vakası başka pek çok yargılamayı etkiliyor.  İzmir’de, 66 sanık hakkında duruşma açan istinaf mahkemesi, Metin İyidil’i 15 Temmuz darbe girişimi davasından tahliye eden istinaf heyetinin Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından açığa alınması üzerine karar duruşmasını iki kez erteledi. İstinaf mahkemesi, aralarında eski Edremit 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Nihayet Ünlü’nün bulunduğu bazı sanıklar hakkında savcının beraat istemesine karşın, tüm talepleri reddederek cezaları onadı.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 21 Mayıs 2018’de görülen, darbe girişimine ilişkin davada, 280 sanıktan 137’si hakkında karar vermiş, 143 sanığın dosyasını ise ayırmıştı. Davada Eski Edremit 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Nihayet Ünlü’nün de aralarında bulunduğu 104 sanık hakkında “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası verildi. Sanıklar ise cezayı istinaf mahkemesine taşıdı.


SAVCI BERAAT İSTEDİ

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 18. Ceza Dairesi, 137 kişiden 66’sı hakkında hakkında “duruşma açılmasına” karar verdi. Duruşmalar 6 Ocak’ta başladı. 17 Ocak’ta esas hakkındaki mütalaasını veren Cumhuriyet savcısı, 66 kişiden bazı kişilerin tahliyesini ve beraatını talep eden bir görüş verdi. Savcı, bu kapsamda eski Tuğgeneral Nihayet Ünlü’nün de “beraatını ve tahliyesini” istedi. Karar duruşması ise 22 Ocak’a ertelendi.

22 Ocak’a gelindiğinde mahkeme başkanı, “sağlık sorunları gerekçesiyle” duruşmaya çıkmadı. Yerine yeni bir başkan görevlendirildi. Bu duruşma öncesi Ankara’da, 14 Ocak günü hakkında beraat kararı verilen Metin İyidil’in tahliye edilmesi, itiraz üzerine de yeniden tutuklanması ve HSK’nin kararı veren istinaf mahkemesi heyetini açığa alması olayı yaşandı.

Duruşmada herkes, “66 sanık hakkındaki cezaların azaltılmasını veya kaldırılmasını” bekliyordu. Ancak mahkeme, tüm istinaf başvurularının reddine karar verdi.

Ünlü’nün avukatı Ömer Faruk Eminağaoğlu, “Davanın üzerinden, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve HSK’nin korkusu geçmiş olmalı” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ