Darp eden polislere para, darp edilen mağdurlara hapis cezası!

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 27 Kasım 2014 günü sokak ortasında polis şiddetine maruz kalan avukatlar Fırat İke ve Uğur Yaşar ile Gazeteci Yılmaz Gözyan ile onları darp eden polislerden üçü hakkında açılan kamu davasında beş yıl sonra karar çıktı.


Yapılan yargılama sonucu sanık polislere para cezası, darp ettikleri üç kişi ise hapis cezalarına çarptırıldı.

Olay günü Keremoğlu İş Hanı'ndaki bürosundan meslektaşı Uğur Yaşar ve Gazeteci Yılmaz Gözyan ile birlikte gece yarısı çıkan Avukat Fırat İke, araçlarına binmek üzereyken polisler tarafından durduruldu. Tartışma yaşadıkları polislerce darp edilen üç isim ters kelepçelenerek gözaltına alındı. Üç ismin gözaltına alındıkları sırada 15 polisin darp ve hakaretlerine maruz kalması görüntülere yansımış, bu görüntüler kamuoyunda çokça konuşulmuştu.


Yaşanan bu olayının ardından serbest bırakılan Av. Fırat İke ve arkadaşları, polisler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Av. İke, o günlerde yaşadıklarını şöyle anlatmıştı:

"Beni yere yatırarak ayakları ve dizleri ile üstüme basarak bir yandan dövüp, küfrederken, bir yandan da arkadan kelepçelediler. Burada bize yapılan işkenceden sonra bizi Terörle Mücadele Şubesi'ne götürdüler. Burada bizi kabul etmeyince başka bir birime götürdüler. Burada gözaltı işlemi olacağını söyleyerek bizi hastaneye götürdüler. Nöbetçi doktorun tehdit edilmesine tanık olurken, doktor göz yaşları arasında bize rapor verdi. Bu arada biz savcıya ulaşmaya çalışırken telefonu kapalıydı. Ancak polis savcıyla sürekli görüşme halindeydi. Daha sonra tekrar doktora giderek işkence raporu aldık." 

Şiddet ve hareket gördükleri polisler hakkında bulundukları suç duyurusu işleme konulmayan Av. Fırat İke ve arkadaşları ile onları darp eden polislerden 3’ü hakkında Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma sonucunda Yüksekova 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde kamu davası açıldı.

Darp edilen avukatlar Fırat İke, Uğur Yaşar ile Gazeteci Yılmaz Gözyan hakkında "Görevini yaptırmamak için direnme", "Devlet memuruna alenen hakaret" suçlamalarında bulunulurken,  polisler K.U., E.B. ve F.A. hakkında ise "Kasten basit yaralama" suçlaması yöneltildi.

Beş yıl süren yargılama sonucunda 3 polis memuruna "Kasten basit yaralama" suçundan 3 bin TL’şer para cezaları veren mahkeme, Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması’na (HAGB) karar verdi.

Mahkeme işkenceye maruz kalmalarına rağmen Av. Fırat İke'ye 1 yıl 15 gün hapis cezası verirken, Av. Uğur Yaşar ve Gazeteci Yılmaz Gözyan'a ise 10’ar ay hapis cezaları verip, hükmün uygulanmasını geri bıraktı. 

Mahkeme, sanık polislere verilen ödül gibi cezanın ertelenmesini ise "Sanıkların daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmamış olmaları, kişilik özellikleri ile yargılama sürecindeki tutum ve davranışları göz önünde bulundurularak, yeniden suç işlemeyecekleri hususunda mahkememizde olumlu kanaat oluşması ile hükmün açıklanmasının ayrı ayrı geri bırakılmasına karar verilmiştir" şeklinde gerekçelendirdi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ