Cumhuriyet gazetesi işten çıkardığı 8 gazeteciyi geri aldı

Cumhuriyet gazetesinde Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile yapılan toplu iş sözleşmesi sonrası ‘ekonomik gerekçelerle’ işten çıkarılan 8 gazeteci geri alındı. Karar, personel servisine gönderilen e-posta ile duyuruldu.


Gazeteden yapılan açıklamada, “Arkadaşlarımız gazetemizde çalışmalarına devam edebileceklerdir. İş barışının sağlanması en önemli konudur. Bu karardan sonra, gereksiz söylemler, konu üzerine yazılar, mesaj göndermeler, dedikodular ve iş barışını bozacak toplantılara son verilmesi gerekmektedir. Çalışanlarımızın kendi işlerine odaklanmaları kesin bir ön koşuldur. Cumhuriyet gazetesinde iç barışı bozacak hareketlere kesin olarak ödün verilmeyeceğinin bilinmesi gereklidir” denildi.

NE OLMUŞTU?


Cumhuriyet gazetesi, 15 Kasım’da TGS ile 18 yıl sonra yaptığı toplu sözleşmenin ardından, 29 Kasım’da 8 sendikalı gazeteciyi “ekonomik gerekçeleri” öne sürerek işten çıkardı. TGS’nin çağrısıyla 30 Kasım’da Cumhuriyet önünde açıklama yapan gazeteciler “ekonomik gerekçeler” savını kabul etmediklerini ifade ettiler.

8 gazetecinin işten atılması üzerine Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya da işten çıkarılan mesai arkadaşlarına destek vermişti. Gelişmelerin ardından genel yayın yönetmenliğinden yayın baş danışmanlığına alınan Küçükkaya, yeni görevlendirmeyi kabul etmediğini belirterek gazeteden istifa ettiğini duyurmuştu. Gazetenin yayın koordinatörü Serhat Ozan da görevinden istifa ettiğini açıklamıştı. Yazar Orhan Bursalı da yayın kurulundan çekilmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ