Cumhurbaşkanı yardımcısına soruldu: SADAT neden kuruldu?

HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Fuat Oktay’a 'suikast tekniği' ve 'gayri nizami harp' hizmetleri verdiğini duyuran emekli asker ve Cumhurbaşkanı eski danışmanı Adnan Tanrıverdi’nin başında olduğu SADAT’ı ve SADAT'ın kurulma nedenini sordu.
HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski danışmanı, emekli general Adnan Tanrıverdi’nin başında olduğu Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret Şirketi’nin (SADAT) faaliyetlerini sordu.


SADAT kurucusu Adnan Tanrıverdi


SADAT HİZMETLERİ: SUİKAST TEKNİĞİ, GAYRİ NİZAMİ HARP… 

SADAT’ın resmi sitesinden ‘suikast tekniği’ ve ‘gayri nizami harp’ gibi hizmetleri verdiğinin duyurulduğunu kaydeden Koçyiğit, “Ayrıca SADAT’ın kurucusu Adnan Tanrıverdi’nin ASSAM adlı derneğinin, geçen aralık ayında sanal ortamda düzenlediği İslam birliği kongresinde, İslam ülkelerinin başkenti, bayrağı ve resmi dili olan bir konfederasyon çatısı altında bütünleşmelerinin kararlaştırıldığını kamuoyuna duyurduğu da basında yer almıştır” ifadelerini kullandı. HDP’li Koçyiğit’in Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a yönelttiği sorular şöyle:

‘SADAT’IN CUMHURBAŞKANI’NIN ÖZEL ORDUSU OLDUĞU DOĞRU MU?’

Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret Şirketi (SADAT) isimli şirketi denetleyen kurum veya kurumlar hangileridir?

Milli Savunma Bakanlığı belirtilen şirketten hizmet almış mıdır? Almışsa bunlar ne tür hizmetlerdir?

3- Türkiye sınırları içerisinde SADAT tarafından silahlı eğitim kamp alanı kurulmuş mudur? Bunlar hangi bölgelerdedir?

SADAT isimli şirketin suikastçı yetiştirdiğine dair iddialar hakkında tarafınızca başlatılmış bir soruşturma var mıdır?

SADAT’ın Cumhurbaşkanı’nın özel ordusu, muhafız gücü, fedaisi, mafyası vs. olduğu yönünde iddialar hakkında tarafınızca bir açıklama yapılacak mıdır?

‘SADAT’IN AKP’NİN İSTEĞİ ÜZERİNE KURULDUĞU DOĞRU MUDUR?’

Türk Silahlı Kuvvetleri dışında böylesi bir yapıya neden ihtiyaç duyulmuştur? Kurulum amacı nedir?

Şirketin açıklamaları arasında ‘İslam ülkeleri arasında savunma ve savunma sanayii işbirliği ortamı oluşturmak’ gibi iddialarda bulunmaktadır. Bahsedilen bu İslam ülkeleri hangileridir? El-Nusra, El- Kaide, İŞİD benzeri terör örgütleri ile bağlantı iddiaları doğru mudur?

Adnan Tanrıverdi, şirketin kurulduğu dönemde, SADAT’ı, AKP hükümetinde yer alan yetkililerin isteği üzerine kurduklarını açıklamıştır. Bu açıklama doğru mudur? Doğru ise bunun gerekçesi nedir?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ