Cumhur İttifakı seçmeni mutsuz ve kaygılı, gençler AKP’ye mesafeli

Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici, seçimin seyrini ekonominin belirleyeceğini söyledi, AKP-MHP seçmeninin mutsuz ve kaygılı olduğunu belirtti.


Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici, seçimin seyrini ekonominin belirleyeceğini söyledi, AKP-MHP seçmeninin mutsuz ve kaygılı olduğunu belirtti. Gezici, “MHP seçmeninin yüzde 22,2’si mutsuz ve yüzde 26,5’i kaygılı iken AKP seçmeninin yüzde 12.8’i mutsuz, yüzde 28.4’ü ise kaygılı” dedi.

Gezici Araştırma Merkezi’nin CHP önüne sunduğu son ankette bugün seçim olsa ittifaksız olarak Meclis’e sadece AKP, CHP ve HDP giriyor. Ankete katılanların yüzde 41,6’sı erken seçim isterken, yüzde 41’i ise erken seçime gidilmemesi gerektiğini belirtiyor.


Yurttaşların yüzde 47,5’i AKP’nin ülkeyi yönetemediğini, yüzde 40’lık bir kesim doğru yönettiğini düşünüyor. Ekonominin durumuna ilişkin ise yurttaşların yüzde 69,7’si Türkiye ekonomisinin kötü olduğunu, yüzde 21,1’i ise iyi olduğunu belirtiyor.

Cumhur İttifakı’nı oluşturan AKP’de ekonominin iyi olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 43,6’da kalırken, MHP’ye oy veren seçmenlerin ise yüzde 65,5’i ekonominin kötü olduğunu belirtiyor.

Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici, ankete ilişkin Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’a yaptığı değerlendirmeleri şöyle sıralıyor:

Katılımcılar, “Bugün seçim olsa hangi partiye oy veririsiniz” yönündeki soruya kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 36,6 AKP, yüzde 26,2 CHP ve yüzde 10,2 ise HDP yanıtını verdi. AKP’ye oy vereceğini söyleyen kesimin yüzde 48’i, 44 yaş üstünü oluştururken, 18-27 yaş arasında ise AKP sadece yüzde 13,9’luk kesimden oy alıyor. 18-27 yaş arasındaki seçmenlerden yüzde 37,4 CHP’ye oy vereceğini söylerken, onu yüzde 33,3 ile DEVA Partisi izliyor.

DEVA ÖNDE, MHP MECLİS’E GİREMEYEBİLİR

Verilen yanıtlara göre ittifaksız halde seçimlere gidilmesi halinde yüzde 9,6 ile İYİ Parti ve yüzde 8,8 ile MHP Meclis’e giremiyor. Ali Babacan’ın Gelecek Partisi’ne oy vereceklerin oranı ise yüzde 6,6 olarak çıkıyor. Yüzde 2’lik bir kesim ise diğer partilere oy vereceğini söylüyor.

Ankete katılanlara Türkiye ekonomisinin nasıl olduğu yönünde soru yöneltildi. Yurttaşların yüzde 69,72’si ekonominin “kötü” olduğunu söylerken, yüzde 21,1’i ise “iyi” olduğunu belirtti. AKP seçmeninin yüzde 42,9’u “ekonomi kötü” derken, MHP seçmeninin de yüzde 65,5’i ekonominin kötü olduğunu düşünüyor. Öte yandan katılımcıların yüzde 46,2’si önümüzdeki 6 ayın ekonomik olarak daha kötüye gideceğini söylüyor. “Ülkenin öncelikli sorunu nedir” sorusuna ise yurttaşların yüzde 58,6’sı ekonomi, yüzde 58 ile “pandemi” yanıtını verdiği görülüyor.

“PANDEMİ KÖTÜ YÖNETİLDİ”

Ankete katılan yurttaşlara hayatlarından memnun olup olmadığının sorulması üzerine çoklu yanıt sistemiyle verilen cevaplarda yüzde 61’i “kaygılı”, yüzde 39,2’si “mutsuz”, yüzde 24,4’ü ise “Ne mutlu ne de mutsuz” dedi. İktidarın pandemiyi iyi yönettiğini düşünenlerin oranı yüzde 39,2 olurken, yüzde 30,9 kötü yönettiğini söyledi. Yurttaşlar pandemiye karşı alınan tedbirler içinde en çok yüzde 74,5 ile açık alanda sigara yasağına destek verdiği görüldü.

CUMHUR İTTİFAKI BOZULUYOR MU?

Kulislerde, uzun süredir Cumhur İttifakı’nın bozulacağına dair iddialar konuşuluyor. Özellikle eski AKP’li vekillerin açıklamaları, Çakıcı’nın tehditleri ve Albayrak’ın istifasının sessizlikle karşılanması da bu iddiaları destekliyor.

Gazeteci Doğan Ertuğrul da Kronos Haber’de yayımlanan “Erdoğan makas mı değiştirdi?” başlıklı yazısında, “Baksanıza önce Çakıcı’nın sonra da MHP yönetiminin yaptığı açıklamaların asıl hedefinin CHP değil bizzat AKP ve Erdoğan olduğunu eski çalışma arkadaşları yazıyor” ifadelerine yer verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ