Covid-19 testi pozitif çıkan öğrenciler: Sokakta mı karantinaya gireceğiz?

PCR testi pozitif çıkan iki öğrenci, kaldıkları yurda giremeyince sokakta kaldı. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü öğrencileri anlaşmalı bir otele yönlendirdi. Otel, iki öğrenciden 7 bin lira istedi.

Akdeniz Üniversitesi’nde okuyan H.P. ve kardeşi M.P., PCR testlerinin pozitif çıkması nedeniyle sokakta kaldı.

Kardeşin testi negatif çıkınca ağabey H.P. de ‘temaslı’ oldu. Test sonuçlarının HES kodu sistemine işlenmesi üzerine kaldıkları yurda giremeyen iki kardeş, geceyi dışarıda geçirdi. 112 Çağrı Merkezi’ni arayarak yardım isteyen kardeşler, Antalya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından geceliği 250 liralık ‘anlaşmalı’ bir otele yönlendirildi. 14 günlük karantina boyunca kişi başına 3 bin 500 lira ödemeleri gereken otelin masrafını karşılayacak paraları olmayan iki kardeş, çalmadık kapı bırakmadı.


ANLAŞMALI OTELE GÖNDERİLDİLER

Özel bir yurtta kalan AÜ Hukuk Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi H.P., İnönü Üniversitesi’nde okuyan kardeşiyle birlikte memleketi Malatya’dan Antalya’ya geldi. Otobüse binmeden önce yaptırdıkları PCR testi negatif çıktığı halde, Antalya’ya geldiklerinde yurt tarafından tekrar test istendi. Kardeş M.P.’nin testi bu kez pozitif çıkınca tedavi süreci, ağabeyi H.P.’nin de ‘temaslı’ olduğu için 14 günlük karantinası başladı. Testin pozitif çıktığını şehir içi otobüse binmek için kullandıkları ulaşım kartının uyarı vermesi üzerine öğrenen kardeşler, yurda taksiyle dönmek zorunda kaldı. Yurdun yakınındaki bir AVM’nin bahçesinde mahsur kalan iki kardeş, gece boyunca başta 112 üzere birçok kurum ve kişiyi aradı. Fakat İl Sağlık Müdürlüğü’nün anlaşmalı otele yönlendirmesi dışında hiçbir çare sunulmadı.

İKİ ÖĞRENCİDEN 7 BİN LİRA İSTENDİ

Sabahın erken saatlerinde AVM bahçesinden ayrılıp Bayındır Mahallesi’nde bir sitenin bahçesindeki çardağa oturan gençleri fark eden site yöneticisi, Muratpaşa Belediyesi Turunç Masa’yı arayarak bilgi verdi. Sokakta kalan gençler için belediyenin misafirhanesi hazırlandı.  Gençlerin karantinada olması nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü’yle de temasa geçildi. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri bu tür durumlar için otel ayarlandığını, orada ikamet edeceklerini, fakat 14 günlük istirahat bedeli olan 7 bin liranın öğrencilerden tahsil edileceğini söyledi. Turunç Masa ile İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri arasında yapılan görüşmeler sonucunda gençlerin anlaşmalı otelde kalmasına ve ücretinin belediye tarafından karşılanmasına karar verildi. İki kardeş, belediyenin sağlık ekipleri tarafından alınıp anlaşmalı otele yerleştirildi.

"SOKAKTAN BAŞKA ÇAREMİZ YOKTU"

Antalya’da on binlerce üniversite öğrencisi olduğunu söyleyen H.P., “1.5 senedir uzaktan eğitim görüyorduk. Pandemi devam ederken, risk bu kadar yüksek olduğu halde üniversiteleri açıp bizi memleketimizden buralara kadar getirdiler. Herhangi bir çözüm üretilmemiş. Kimsenin aklına yurtta kalan öğrencilerde korona virüsü çıkarsa ne olacağı, ne yapılacağı gelmemiş. Test pozitif çıktığı için ailemizin yanına da dönemeyiz. Devletin anlaşma yapıp yönlendirdiği otelde ikimiz için istenen ücret 7 bin lira. Biz dar gelirli bir ailenin çocuklarıyız. Böyle bir parayı ödeme imkanımız yok. Öğrencilerin büyük bir kısmının da yok. Karantinayı sokakta geçirmekten başka çare kalmıyor. Sonunda bir çözüm üretip bizi otele yerleştirdiler ama başka öğrenciler de bunu yaşarsa ne olacağı bilinmiyor” diye konuştu. (Duvar)
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ