Ciwan Haco’dan sanatçılara ‘Türkiye’ çağrısı: Birlikte durdurabiliriz

Ciwan Haco, Türkiye’nin Kuzey Suriye operasyonuna karşı Bob Dylan’dan Nick Cave’e dünyaca ünlü onlarca sanatçıya çağrıda bulundu: "Kürtler soykırımla karşı karşıya. Birlikte durdurabiliriz."
Kürt müzisyen Ciwan Haco’nun seslendiği sanatçılar arasında Eric Clapton, Roger Waters, Nick Cave, Bob Dylan, Marilyn Manson, Ozzy Osbourne gibi isimler; Metallica, Iron Maiden, Radiohead gibi dünyaca ünlü gruplar var.


‘MİLYONLARCA HAYAT KURTARABİLİRİZ’ 

Kürtlerin savaşı seçmediğini, IŞİD’in ‘halifelik’ sürecinde on binlerce Kürdün yaşamını yitirdiğini hatırlatan Haco, “Suriye iç savaşı sürecindeki kaosta, bölgemizi Suriye’nin kuzey bölgelerinde güvence altına aldık. Hıristiyanlar, Ezidiler ve Müslümanlar, Kürtler, Süryaniler ve Araplar için güvenli bir bölge sağladık” dedi.

Bu “huzurlu bir arada varoluşun” Türkiye ve ona bağlı grupların 9 Ekim’deki saldırısıyla son bulduğunu belirten Haco, o zamandan beri sivillerin yaşamını yitirdiğini ve yaklaşık 300 bin kişinin yerinden olduğunu kaydetti.

‘KÜTLER SOYKIRIMLA KARŞI KARŞIYA’ 

Uluslararası Af Örgütü’nün geçtiğimiz hafta boyunca Türkiye’yi ‘savaş suçu’ işlemekle suçladığını anımsatan Hoco, Kürtlerin Kuzey Suriye’de “soykırım ve etnik temizlikle karşı karşıya olduğunu” söylerken, sanatçılara, “Birlikte milyonlarca hayatı kurtarabiliriz. Bu soykırımın devam etmesine izin vermeyin” sözleriyle seslendi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ