CHP’li Öztunç: ‘Kapadokya Kanadalılara mı peşkeş çekilecek?’

Kanadalı bir şirketin Kapadokya bölgesinde yer alan Avanos ilçesinde altın arama çalışması başlatmasına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “Kapadokya Kanadalılara mı peşkeş çekilecek?” diye sordu.


Bölgede ağaç kesimi yapıldığını belirten Öztunç, “Kanadalı firmanın ağaçları kesip sondaj yaptığı alan, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Kapadokya'nın dibindeki Ziyaret Dağı'nda. Bu topraklar binlerce yıllık tarihe sahip. Kültürel açısından göz bebeğimizdir. Önemli su kaynaklarını barındırıyor. Kırgızistan'da siyanürle 5 bin insanın zehirlenmesine yol açtığı iddia edilen bir firmaya, bölgenin önemli su kaynaklarına sahip olan Ziyaret Dağı’nı teslim etmişler. Kurda kuzuyu emanet etmişler” ifadelerini kullandı.

“Kapadokya Kanadalılara mı peşkeş çekilecek?” diye soran Öztunç, şöyle devam etti:


“Böyle bir yerde altın madeni aramak Kapadokya’ya yapılacak en büyük ihanettir. Kapadokya’ya, Avanos’a yönelik bu ihanete bölge halkı, haklı olarak karşı çıkıyor. Hukuki ve demokratik mücadelelerini destekliyoruz. Kapadokya için, Avanos için birlikte mücadele edeceğiz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ