CHP'li Atıcı sordu: Katar terörist gruplara Türkiye üzerinden para transferi mi yapıyor?

0CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Başbakan’a “Katar çeşitli terörist gruplara Türkiye üzerinden para transfer ediyor olabilir mi?” diye sordu.
Atıcı, Kamuoyunda, “Nereden geldiği belli olmayan döviz” olarak bilinen Merkez Bankası kayıtlarında ise ‘Net hata ve noksan’ olarak tabir edilen bütçe gelir kaleminde son yıllarda gözle görülür bir artış yaşandığını söylüyor. 

CHP’li Atıcı, 2015 yılında bu yolla ülkeye gelen döviz 10.1 milyar ABD Doları olduğunu, 2016 yılında ise bu rakamın 11.0 milyar ABD dolarına yükseldiğini, benzer şekilde 2002’den itibaren bu yolla bütçede gelir olarak kaydedilen rakam ise 40 milyar doları bulduğunu ifade etti. 

Atıcı; “AKP iktidarının Katar yönetimi ile kurduğu yakın ilişki sonrasında, Katar sermayesinin Türkiye’deki şirketlere olan ilgisi oldukça artmıştır. Katar sermayesinin Türkiye’nin önemli varlıklarına ortaklığı veya bu varlıkları sahiplenmesi söz konusudur. Türkiye’de yaptığı yatırımların 20 milyar doları bulduğu ifade edilen Katar sermayesinin, bu yatırımların yanı sıra kayıt dışı sermaye aktarımı yaptığı da iddia edilmektedir.” dedi. 


Atıcı, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Ortadoğu coğrafyasında son günlerde yaşanan gelişmelerde, Katar teröre destek vermekle suçlanmakta ve yoğun bir ambargo ile karşı karşıyadır. Katar’ın Türkiye’ye yakın ilgisi, Türkiye’de “Nereden geldiği belli olmayan döviz” miktarının giderek artması ve Katar’ın terörle ilişkili olduğu iddiaları bir arada düşünüldüğünde Terörün Türkiye üzerinden desteklenme olasılığı akıllara gelmektedir.” ifadelerini kullandı. 

Atıcı’nın hükümete yönelttiği diğer sorular ise şöyle:


-“Nereden geldiği belli olmayan döviz” miktarının son iki yılda ciddi bir artış göstermesinin nedenleri nelerdir?

-Katar sermayesinin, Türkiye’de yaptığı yatırımların tutarı ne kadardır?

-Katar sermayesi, ‘kayıt dışı’ sermayesini Türkiye üzerinden mi transfer etmektedir?

-Katar çeşitli terörist gruplara Türkiye üzerinden para transfer ediyor olabilir mi?

-Terör gruplarına para aktarımı konusunda uluslararası kuruluşlar veya Mali Suçları araştırma Kurulu (MASAK) tarafından bir ihbarda bulunulmuş mudur?

-Ekonomik hayatın olağan akışına aykırı miktarda kaynağı belirsiz döviz girişinin, “Türkiye’yi teröre destek veren ülke” suçlaması ile karşı karşıya getirmemesi için hangi önlemler alınmaktadır?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ