CHP, infaz değişikliğinin iptali için AYM’ye başvuruyor: Eşitlik ilkesine aykırı

CHP, infaz düzenlemesinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne esastan başvuru hazırlığını tamamladı.


CHP’nin 100 sayfalık dilekçesinde değişikliğin hükümlü ve tutuklular arasında ayrımcılığa neden olduğu, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğu belirtildi.

CHP Milletvekili, Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu tarafından hazırlanan başvuru dilekçesinde düzenlemenin hükümlü ile tutuklular arasında ve hükümlüler arasında ayrımcılığa neden olduğu, bu durumun da anayasada yer alan başta eşitlik ilkesi olmak üzere pek çok temel ilkeyle çeliştiği belirtildi.


Cumhuriyet’in haberine göre dilekçede toplam 69 maddeden oluşan infaz düzenlemesinin 17 maddesinin iptal edilmesi talep ediliyor. Dilekçedeki temel itirazların, düzenlemenin koronavirüs salgını gerekçesiyle yapılmasına karşın bütün tutuklu ve hükümlülerin yaşam hakkını korumadığı, eşitlik ve ayrımcılık ilkelerine uygun olmadığı kaydedildi.

EŞİTLİK VE HUKUK DEVLETİ İLKELERİNE AYKIRI

Bu kapsamda başvuruda infaz düzenlemesinin anayasanın 2. maddesinde düzenlenen hukuk devleti ilkesi, 5. maddesinde düzenlenen devletin temel amaç ve görevleri, 10. maddesinde düzenlenen kanun önünde eşitlik ilkesi, 13. maddede düzenlenen temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılması hükmü ve 17. maddede düzenlenen kişinin dokunulmazlığı ve yaşam hakkı hükümlerine aykırı olduğuna atıf yapılacağı vurgulandı.

AKP ve MHP’nin ortak hazırladığı İnfaz Yasası değişikliğinde düşünce ve siyasi suçlar kapsam dışı bırakılmıştı. Düzenlemeyle, 90 bin adli hükümlünün tahliyesi sağlanmıştı. Düzenlemenin af niteliği taşıdığı ve anayasa göre en az 360 milletvekilinin oyuyla kabul edilmesi gerektiği için CHP düzenlemeyi şekil yönünden de AYM’ye götürmüştü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ