CHP, Amerika’da CNN Türk’ü protesto etti: Kukla olmaktan vazgeçin

Amerika’da yaşayan bir grup Türk, Washington, New York ve Atlanta’da bir araya gelerek, CNN Türk’ü taraflı haber yaptığı iddiasıyla protesto etti.


 CHP’nin ABD Temsilciliği tarafından organize edilen protestoda merkezi Georgia eyaletinin Atlanta kentinde bulunan CNN’e, CNN Türk yönetiminden kurumun isim hakkının alınması için çağrıda bulunuldu.

Beyaz Saray önünde düzenlenen gösteride protestonun amacı bir basın bildirisiyle aktarıldı. Bildiride CNN Türk’ün ‘yanlış haber yayınlamayı kasten bir alışkanlık haline getirdiği ve özellikle son yıllarda Türkiye’de yaşanan önemli gelişmeleri görmezden geldiği’ ileri sürüldü.


Bildiride şu ifadeler yer aldı: “CNN Türk, Erdoğan’ın AKP iktidarının sözcüsü gibi hareket etmekte ve Türkiye’deki muhalif partilerle ilgili kasten yanlış propaganda yaymakta.”

‘Bora Bayraktar istifa etmeli’

Gösteriye katılan protestocular CNN Türk’e yönelik mesajlarını ‘Seçimleri manipüle etmeyi bırakın’, ‘Direktör Bora Bayraktar istifa etmeli’, ‘Sansürü bırakıp yayın yapın’ ve ‘Kukla olmaktan vazgeçin’ gibi sloganlar yazılı pankartlarla iletti. Grup ayrıca ‘Her şey çok güzel olacak’ sloganıyla İstanbul Büyükşehir Başkan adayı CHP’li Ekrem İmamoğlu’na desteklerini iletti.

CHP New York temsilcisi Suat Günderen, VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, şu değerlendirmeyi yaptı: “CNN Türk, İstanbul Büyükşehir seçimlerinde CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu ile yapılan programda İmamoğlu’nun projelerini anlatmasına ve açıklamasına fırsat vermeyerek, iktidar yanlısı bir tutum sergilemiş, İmamoğlu’nun programını zamanından önce kesmiştir.

CNN Türk bu tutumundan dolayı taraflı davranarak, basının yansız ve tarafsız haber yaparak seçmenlerin adayların projelerine göre değerlendirilmesi sürecine etki etmeye çalışarak evrensel yayın ilkelerini hiçe saymıştır. Basının görevinin suni haberler üretmek değil, yansız ve tarafsız olarak haber vererek seçimi kamuoyunun vicdanına bırakması olduğunu değerlendiriyoruz.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ