ÇHD’li avukatlara verilen toplam 159 yıl hapis cezası onaylandı

Selçuk Kozağaçlı ve Behiç Aşçı’nın da aralarında bulunduğu Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi 20 avukata verilen toplam 159 yıl hapis cezası İstinaf Mahkemesi tarafından onaylandı.


İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'nin verdiği karara göre, beş yılın altında ceza alan Didem Baydar Ünsal, Yaprak Türkmen, Ayşegül Çağatay, Yağmur Ereren Evin, Ahmet Mandacı ve Zehra Özdemir'in cezaları temyiz yolu kapalı olmak üzere kesinleşmiş oldu.

Beş yılın üzerinde ceza verilen Barkın Timtik, Selçuk Kozağaçlı, Engin Gökoğlu, Özgür Yılmaz, Ebru Timtik, Şükriye Erden, Behiç Aşçı, Aytaç Ünsal, Süleyman Gökten, Naciye Demir, Aycan Çiçek ve Ezgi Çakır'ın ise Yargıtay’a itiraz etme hakkı bulunuyor.


İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, avukatların yaptığı itiraz başvurusu reddetme gerekçesini şöyle açıkladı:

“Sanık savunmaları ve yapılan yargılamaya, toplanıp karar yerinde gösterilen delillere, mahkemenin soruşturma sonuçlarına uygun olarak oluşan kanaat ve takdirine, incelenen dosya içeriğine göre, mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemlerin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tipine uyduğu, cezanın kanuni bağlamda uygulandığı anlaşıldığından…”

ÇHD tarafından Uluslararası Avukatlar Birliği adına yapılan açıklamada "Avukatlara yönelik saldırıların ve yaşanan hukuksuzlukların takipçisi olacakları" belirtildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ