Çavuşoğlu’ndan ‘Suudi boykot’ açıklaması

Suudi Arabistan’ın Türkiye menşeli mallara yönelik boykot kararına ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceliği diplomasiye verdi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan’ın Türk mallarına yönelik boykot kararına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada önceliğin diyalog ve diplomasi olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Bu konuda da ikili ve çok taraflı platformlarda gerekli adımlar atılmaya devam edilecektir” dedi.

Boykot kararına ilişkin CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın kendisine yönelttiği soru önergesine cevap veren Çavuşoğlu, bu konuda önceliğin diyalog ve diplomasi olduğunu aktardı.


Çavuşoğlu cevabında, “Suudi Arabistan’da son dönemde firmalarımıza ve ihraç mallarımıza gayriresmi şekilde uygulanan kısıtlayıcı tedbirler hakkında Suudi makamları nezdinde girişimlerimiz sürdürülmektedir.” ifadelerini kullandı.

‘ÖNCELİK DİYALOG VE DİPLOMASİ’

“Keyfiyeti ayrıca ilgili uluslararası platformlarda da gündeme getirmeye devam etmekteyiz.” diyen Çavuşoğlu, “Ulusal menfaatlerimizi, firmalarımızın ve vatandaşlarımızın ekonomik çıkarlarını ilgilendiren hiçbir konuda esiz kalınması söz konusu değildir. Bu konuda da ikili ve çok taraflı platformlarda gerekli adımlar atılmaya devam edilecektir.” dedi.

Suudi Arabistan hükümetinin Türk mallarına uyguladığı ambargo konusunda önceliklerinin diyalog ve diploması olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Türkiye, önceliği diyalog ve diplomasi olmakla birlikte, menfaatlerini savunmak ve milli güvenliğini korumak için sahada ve masada gerekli adımları atmaktan çekinmeyen dış politika anlayışını sürdürmekte kararlıdır.” diye belirtti.

GÖRÜŞMEYİ HATIRLATTI

Çavuşoğlu, 27 Kasım 2020 tarihinde Niamey’de gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı 47’nci Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı marjında, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud ile yaptığı görüşmede de konuyu gündeme getirdiğini aktardı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ